Trwa ładowanie...
d15h3bq

Byli studenci UJ skazani za zdjęcia staruszki w negliżu

Na kilkumiesięczną pracę społeczną dla MPO
skazał krakowski sąd czwórkę byłych studentów
pielęgniarstwa UJ, oskarżonych o znieważenie 90-letniej
pensjonariuszki domu pomocy społecznej.

d15h3bq
d15h3bq

Znieważenie pensjonariuszki polegało na robieniu jej zdjęć w negliżu podczas praktyk studenckich, odbywanych przez oskarżonych w domu pomocy.

Sąd skazał Łukasza R. na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności, polegającą na wykonywaniu w wymiarze 30 godzin miesięcznie nieodpłatnej i dozorowanej pracy na cele społeczne w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania.

Jolanta W., Kinga Sz. i Justyna B. zostały skazane na 4 miesiące ograniczenia wolności na podobnych jak współoskarżony zasadach. Wszyscy czworo będą musieli zapłacić koszty i opłaty sądowe w wysokości ponad 3 tys. zł. Wcześniej zostali relegowani z uczelni.

Wyrok jest nieprawomocny. Proces toczył się z wyłączeniem jawności. Niejawne było także uzasadnienie wyroku.

d15h3bq

Prokuratura zarzuciła oskarżonym, że 3 sierpnia 2005 roku, podczas odbywania praktyk studenckich, brali udział w wykonywaniu podczas zabiegów pielęgnacyjnych zdjęć kompromitujących pensjonariuszkę domu pomocy społecznej. Wykorzystali przy tym nieświadomość i nieporadność pensjonariuszki, wynikającą z jej podeszłego wieku. Wszyscy byli wówczas studentami trzeciego roku pielęgniarstwa UJ.

Oskarżeni studenci w śledztwie nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień. W kolejnych wyjaśnieniach studentki podały, że pokrzywdzona była świadoma, co robi, i nie protestowała przeciwko zdjęciom, a jej zachowanie świadczyło o tym, że wyraża zgodę na fotografowanie.

O sprawie napisał w kwietniu 2006 roku dziennik "Fakt", do którego dotarły nagrania wykonane przez Łukasza R. Według gazety, studenci III roku pielęgniarstwa Collegium Medicum UJ podczas praktyk w krakowskim Domu Pomocy Społecznej urządzili sobie sesję fotograficzną z udziałem niepełnosprawnych pacjentów (m.in. rozebranej starszej kobiety); a w szpitalu im. Babińskiego prowokowali ich do zwierzeń, które nagrywali i przesyłali znajomym.

Ze względu na drastyczność sprawy prokuratura potraktowała publikację jako zawiadomienie o przestępstwie i z urzędu wszczęła postępowanie o znieważenie pensjonariuszki, chociaż przestępstwo znieważenia ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego. Do osobnego postępowania wyłączyła sprawę zachowania studentów wobec pacjentów szpitala im. Babińskiego.

Po publikacji rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł zdecydował o zawieszeniu w prawach czwórki studentów pielęgniarstwa oraz o wszczęciu wobec nich postępowania dyscyplinarnego.

Jak poinformowała rzeczniczka UJ Katarzyna Pilitowska, w wyniku tego postępowania wszyscy oskarżeni zostali ukarani najwyższą karą dyscyplinarną, jaką jest relegowanie z uczelni. Decyzja jest prawomocna.

d15h3bq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15h3bq
Więcej tematów