Byli libijscy powstańcy przyłączają się do rewolty w Syrii
Weterani zeszłorocznego konfliktu zbrojnego w Libii szkolą syryjskich rebeliantów i pomagają im w organizowaniu oddziałów. Warunki są jednak o wiele trudniejsze niż te, które panowały podczas rewolty przeciwko Muammarowi Kadafiemu - pisze Reuters.
14.08.2012 | aktual.: 14.08.2012 13:38
Informacje te przekazał bojownik Husam Nadżar, który jest snajperem i walczył w brygadzie powstańczej dowodzonej przez Al-Mahdiego Al-Haratiego; zajęła ona siedzibę Kadafiego w Trypolisie.
Nadżar, którego ojciec jest Libijczykiem, a matka Irlandką, poinformował, że pochodzący z zachodniej Libii Harati obecnie dowodzi oddziałami w Syrii. W ich skład wchodzą głównie Syryjczycy, ale są tam też zagraniczni bojownicy, w tym ok. 20 członków libijskiej brygady. Przed kilkoma miesiącami Harati poprosił Nadżara, by przyłączył się do walki.
Nadżar wyjaśnił, że syryjskich rebeliantów wspierają libijscy specjaliści od broni ciężkiej, łączności i logistyki. Działają m.in. w bazach szkoleniowych. Bojownik twierdzi, że do walki planują przyłączyć się tysiące sunnitów z krajów arabskich.
Po przyjeździe do Syrii Nadżar był zaskoczony, że rebelianci są słabo uzbrojeni i zdezorganizowani. - Prawie się popłakałem, gdy zobaczyłem ich broń. Karabiny były prawie bezużyteczne - opowiadał bojownik. - Na szczęście możemy im w tym pomóc, wiemy, jak naprawiać broń i ją konserwować - dodał.
Według weterana w ciągu kilku miesięcy, które minęły od jego przyjazdu do Syrii, arsenał rebeliantów zwiększył się pięciokrotnie. Bojownicy otrzymali m.in. broń przeciwlotniczą i karabiny snajperskie.
W przeciwieństwie do libijskich powstańców, którzy korzystali z ustanowienia przez siły międzynarodowe strefy zakazu lotów i mogli tworzyć obozy szkoleniowe z prawdziwego zdarzenia, rebelianci w Syrii nigdy nie są poza zasięgiem sił powietrznych prezydenta Baszara al-Asada.
Zdaniem Nadżara represje, jakim poddawani są przez alawicki reżim sunnici w Syrii są większe niż te, które za rządów Kadafiego dotykały Libijczyków. Ocenił, że "jednym z największych powodów opóźniających rewolucję jest brak jedności wśród rebeliantów". - Tu nie chodzi tylko o upadek Asada, lecz o przejęcie kontroli nad krajem przez syryjskich sunnitów i odsunięcie od władzy mniejszości, która przez lata ich prześladowała - dodał.
Obecność zagranicznych bojowników jest delikatną kwestią dla syryjskich rebeliantów. Rząd Asada określa swoich przeciwników jako "terrorystów" wspieranych przez Turcję i kraje Zatoki Perskiej. Oskarża przy tym Ankarę i sunnickie państwa regionu o zbrojenie i finansowanie rebeliantów, a także o dowodzenie ich oddziałami.