Byli GROM-owcy będą wspierać szkolenie żołnierzy
Byli żołnierze jednostki specjalnej GROM będą służyć pomocą w szkoleniu pododdziałów wojskowych w zakresie działań specjalnych i antyterrorystycznych - przewiduje podpisane w Warszawie porozumienie między resortem Obrony Narodowej i Fundacją Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM.
27.07.2005 | aktual.: 27.07.2005 13:51
Na mocy porozumienia fundacja zobowiązała się także do pomocy organizacyjnej i logistycznej w prowadzeniu przez resort obrony ćwiczeń z jednostkami sił zbrojnych państw członkowskich NATO oraz udziału w przygotowaniu żołnierzy polskich kontyngentów do misji pokojowych ONZ oraz operacji sojuszniczych.
Resort udzieli fundacji pomocy (w jej działalności statutowej służącej obronności państwa) m.in. poprzez bezpłatne udostępnianie - w miarę posiadanych możliwości - nieruchomości, pomieszczeń i sprzętu (w tym strzelnic, poligonów i obiektów szkoleniowych) oraz środków łączności. Koszty niezbędne do funkcjonowania udostępnionego mienia ma ponosić fundacja.
W trudnych obecnie czasach, doświadczenie byłych żołnierzy GROM powinno być wykorzystane - podkreślił na spotkaniu wiceminister obrony Maciej Górski.
Prezes zarządu fundacji Leszek Drewniak podziękował przedstawicielom resortu za dotychczasową współpracę i wyraził nadzieję, że porozumienie przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania byłych GROM-owców.
Porozumienie zastąpi poprzednie, podpisane w styczniu 2001 r.
GROM - Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego - została powołana w 1990 roku do zwalczania terroryzmu i podlegała MSW. Dwa lata później osiągnęła zdolność do działania. Od 1999 r. GROM podlega Ministerstwu Obrony Narodowej. Jest przeznaczona do działań specjalnych, zwalczania terroryzmu, operacji poszukiwawczych i rozpoznania. Uczestniczyła w misjach w Iraku, Kuwejcie, Afganistanie, na Bałkanach - gdzie jej żołnierze uczestniczyli w pojmaniu zbrodniarza wojennego Slavko Dokmanovicia - i na Haiti.