Trwa ładowanie...
d2k5jt9

Byli dziennikarze "Życia" oskarżeni o ujawnienie tajemnicy

Prokuratura oskarżyła dwóch byłych dziennikarzy "Życia" o ujawnienie tajemnicy państwowej w artykule z 1999 roku opisującym sprawę zdemaskowania w Polsce szpiega CIA. Grozi im do 5 lat więzienia.

Share
d2k5jt9

Skierowaliśmy akt oskarżenia do sądu. Czekamy na termin rozprawy - powiedziała w środę Małgorzata Dukiewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podkreśliła, że - tak jak całe śledztwo - uzasadnienie aktu oskarżenia jest tajne.

Doniesienie o przestępstwie ujawnienia tajemnicy państwowej złożył do warszawskiej prokuratury w 1999 roku ówczesny minister prezydencki Ryszard Kalisz.

W maju 1999 r. "Życie" opisało sprawę zdemaskowania na przełomie 1995 i 1996 r. przez UOP szpiega CIA, płk. Włodzimierza Sz. Według "Życia", ówczesne władze RP, w tym prezydent Aleksander Kwaśniewski, zrezygnowały ze śledztwa i pozwoliły Włodzimierzowi Sz. wyjechać do USA. W artykule "Szpieg geopolityczny" szczegółowo opisano jego zdemaskowanie i dlaczego nie stanął przed sądem, a także karierę w Wojsku Polskim.

W dniu publikacji Kalisz oświadczył, że narusza ona ustawę o ochronie informacji niejawnych, bo opisywana sprawa jest objęta tajemnicą państwową. Poinformował o tym prokuraturę i szefa UOP.(an)

d2k5jt9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k5jt9
Więcej tematów