Trwa ładowanie...

Była największym wrogiem Putina. Organizator jej zabójstwa walczy na froncie

Siergiej Chadżykurbanow, który był jednym z oskarżonych w sprawie morderstwa rosyjskiej dziennikarki "Nowej Gaziety", Anny Politkowskiej, został zwolniony z więzienia i teraz służy w rosyjskiej armii na Ukrainie jako dowódca batalionu - taką informację przekazał niezależny od władz Kremla rosyjski portal Meduza.

Anna Politkowska / Siergiej ChadżykurbanowAnna Politkowska / Siergiej ChadżykurbanowŹródło: 71ru, Meduza
d2qdhn5
d2qdhn5

Chadżykurbanow został skazany na 20 lat pozbawienia wolności za zorganizowanie zabójstwa Politkowskiej. Jego adwokat potwierdził w mediach rządowych, że jego klient został ułaskawiony i obecnie uczestniczy w "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie, jak to określa rosyjska propaganda. Adwokat dodał, że Chadżykurbanow służy jako najemnik, ponieważ podpisał umowę z ministerstwem obrony.

Zwolniony z więzienia w zamian za udział w wojnie

Adwokat Chadżykurbanowa przypomniał, że jego klient służył w siłach specjalnych w latach 90. XX wieku i ma doświadczenie bojowe. Prawdopodobnie to doświadczenie przyczyniło się do tego, że od razu zaproponowano mu stanowisko dowódcze. Adwokat twierdzi także, że Chadżykurbanow "nie był zamieszany w zabójstwo Anny Politkowskiej".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nocny atak na polski patrol. W ruch poszły płonące konary

Rosyjski kanał na Telegramie Baza poinformował, że Chadżykurbanow zgodził się na służbę w strefie działań wojennych pod koniec 2022 roku w zamian za przedterminowe zwolnienie. Początkowo służył jako dowódca jednostki wywiadowczej, ale szybko awansował na dowódcę batalionu. Po sześciu miesiącach służby (więźniowie często zawierają umowy na taki okres w zamian za obietnice skrócenia kary) podpisał nowy kontrakt. Nie wiadomo jednak, gdzie dokładnie i w jakim oddziale służy Chadżykurbanow.

Zamordowana w dniu urodzin Putina

Anna Politkowska, rosyjska dziennikarka i obrończyni praw człowieka, która była znana z walki z reżimem Putina i publikacji o wojnie w Czeczenii, została zamordowana 7 września 2006 roku (w dniu urodzin Putina) w Moskwie. Została zastrzelona na klatce schodowej swojego domu. W sprawie jej morderstwa skazano sześć osób, które otrzymały wyroki od 11 lat pozbawienia wolności do dożywocia. Chadżykurbanow, skazany na 20 lat, jest byłym pracownikiem Departamentu Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej rosyjskiego MSW. Według śledczych to on był odpowiedzialny za inwigilację Politkowskiej.

Głównym organizatorem zabójstwa Politkowskiej był Łom-Ali Gaitukajew, który został skazany na dożywocie i zmarł w kolonii karnej w 2017 roku. Jego bratanek, Rustam Machmudow, został uznany przez sąd za sprawcę zbrodni i również skazany na dożywocie. Oficjalnie nie ustalono, kto zlecił morderstwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qdhn5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2qdhn5
Więcej tematów