WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Była działaczka francuskiego Frontu Narodowego skazana. Porównała czarnoskórą polityk do małpy

Sąd w Gujanie Francuskiej skazał byłą działaczkę skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) na dziewięć miesięcy więzienia za opublikowanie na Facebooku fotomontażu porównującego do małpy francuską minister sprawiedliwości Christiane Taubirę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plakat wyborczy skazanej Anne-Sophie Leclere
Plakat wyborczy skazanej Anne-Sophie Leclere (AFP, Fot: Francois Nascimbeni)
WP

Pozew przeciwko 33-letniej Anne-Sophie Leclere i Frontowi Narodowemu wniosła do sądu w Cayenne, stolicy Gujany Francuskiej, tamtejsza partia Walwari. Pochodząca z tego zamorskiego departamentu Francji Taubira jest liderką tego ugrupowania.

Sąd skazał we wtorek Leclere na karę wyższą niż wnioskował prokurator. Oprócz dziewięciu miesięcy więzienia, Leclere straci na pięć lat bierne prawo wyborcze oraz będzie musiała zapłacić partii Walwari odszkodowanie w wysokości 50 tys. euro. FN zapłaci z kolei 30 tys. euro.

Skazana jest "zaszokowana"

WP

Wyrok oburzył FN, który ma zamiar się od niego odwołać, twierdząc, że godzi on w wolność słowa. W komunikacie wysłanym do agencji AFP, partia nazywa proces "pułapką", pisząc m.in., że "w całym Cayenne nie znalazł się ani jeden prawnik", który podjąłby się obrony pozwanych.

Skazana powiedziała, że była "zaszokowana", gdy usłyszała wyrok, który jej zdaniem jest całkowicie nieproporcjonalny do winy.

Małpa i polityk

Leclere miała być kandydatką FN w wyborach samorządowych w marcu bieżącego roku. Jesienią 2013 roku polityk umieściła na swojej stronie na Facebooku fotomontaż, na którym z jednej strony znajdowała się prawdziwa małpka i podpis "w wieku 18 miesięcy", a z drugiej minister Taubira i podpis "teraz".

WP

17 października telewizja France 2 wyemitowała reportaż, w którym wystąpiła Leclere. Zapytana o fotomontaż, działaczka uznała, że nie ma on nic wspólnego z rasizmem. - To zdjęcie to był żart. Zdjęcie zostało opublikowane na mojej stronie na Facebooku i usunęłam je kilka dni później. Zresztą to nie ja je zrobiłam - broniła się kobieta.

3 grudnia Front Narodowy wydalił Leclere ze swych szeregów.

W 2013 roku Taubira padła ofiarą licznych ataków rasistowskich ze strony konserwatywnych środowisk. Minister budzi ich niechęć m.in. za wspieranie małżeństw osób tej samej płci.

Polub WP Wiadomości
WP
WP