ŚwiatBył oskarżany o zbrodnie wojenne, zmarł w wieku 97 lat

Był oskarżany o zbrodnie wojenne, zmarł w wieku 97 lat

Sandor Kepiro, oskarżony o zbrodnie wojenne popełnione w Serbii w 1942 r., lecz w lipcu br. uniewinniony, zmarł w sobotę rano w Budapeszcie w wieku 97 lat - poinformowała rodzina, na którą powołuje się węgierska agencja MTI.

03.09.2011 | aktual.: 03.09.2011 15:29

Kepiro zmarł w szpitalu w Budapeszcie.

Jego prawnik Zsolt Zetenyi wyraził przekonanie, że do pogorszenia w ostatnim czasie zdrowia jego klienta przyczynił się w sposób znaczący niedawny proces. - Jego stan wciąż się pogarszał - powiedział Zetenyi.

Kepiro, który po wojnie uciekł do Argentyny, gdzie mieszkał do powrotu na Węgry w 1996 r., znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich Centrum Wiesenthala. W 2006 r. jego miejsce pobytu wskazał władzom Efraim Zuroff z tego centrum. Wówczas węgierskie władze otworzyły sprawę Kepiro.

Według oskarżycieli, niezidentyfikowany liczebnie patrol pod dowództwem Kepiro, wówczas w randze kapitana, zabił czterech ludzi w Nowym Sadzie w Serbii 23 stycznia 1942 r. Kepiro był również podejrzewany o wydanie rozkazu egzekucji trzydziestu kilku cywilów straconych na brzegach Dunaju.

Historycy, powoływani jako eksperci w procesie, ujawnili, że dokumenty, na których bazuje oskarżenie, były albo niekompletne, albo źle przetłumaczone.

Między 21 a 23 stycznia 1942 r. podczas tzw. masakry w Nowym Sadzie zginęło ponad 1200 cywilów serbskich, żydowskich i romskich. Doszło do niej w następstwie wkroczenia w 1941 r. węgierskich sił do Wojwodiny, na tereny które do I wojny światowej należały do Węgier. Na początku 1942 r. węgierscy żołnierze wobec nasilenia ataków partyzanckich przeprowadzili kontrakcje i masakry ludności.

Kepiro powiedział przed sądem, że interweniował, aby uratować serbsko-żydowską rodzinę hotelarzy w Nowym Sadzie, którą już miano rozstrzelać.

W styczniu 1944 r. Kepiro został skazany na 10 lat więzienia przez sąd wojskowy w związku z jego działaniami w Nowym Sadzie. Odsiedział kilka tygodni, wyrok anulowano i przywrócono mu stopień wojskowy. W 1946 r. Kepiro został skazany in absentia przez komunistyczne władze Węgier na 14 lat więzienia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)