"Być jak Nowak" w rocznicę śmierci Nowaka-Jeziorańskiego
"Być jak Nowak" - to projekt weekendowej akcji, przypominającej postać legendarnego dyrektora Radia Wolna Europa Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W programie projekcje filmów, wystawa, promocja książki i konferencja naukowa. Wszystkie imprezy odbywać się będą w Warszawie.
11.06.2010 | aktual.: 11.06.2010 16:36
Jan Nowak-Jeziorański, właściwie Zdzisław Antoni Jeziorański, był politykiem, działaczem społecznym, dziennikarzem i żołnierzem Armii Krajowej. Odbył m.in. pięć wypraw na trasie Warszawa - Londyn, jako kurier Komendanta Głównego AK i jego łącznik z londyńskim rządem polskim. Po wojnie pozostał za granicą, mieszkał w Londynie, Monachium i pod Waszyngtonem. W roku 1952 został szefem utworzonej wówczas polskiej sekcji Radia Wolna Europa (RWE). Po odejściu z RWE w 1976 r. przez 20 lat działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej, a także jako konsultant Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA, odgrywając istotną rolę w przyjęciu Polski do NATO.
W lipcu 2002 r., po 58 latach, powrócił do Polski, a swoje bogate zbiory archiwalne przekazał Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich. Autor książek m.in. "Kurier z Warszawy", "Wojna w eterze", "Polska z oddali", "W poszukiwaniu nadziei", "Rozmowy o Polsce" i "Fakty, wydarzenia, opinie". Zmarł 20 stycznia 2005 r. w Warszawie. W tym roku obchodzona jest 5. rocznica śmierci Kuriera z Warszawy i właśnie z tej okazji zorganizowana została akcja "Być jak Nowak".
W sobotę i niedzielę w warszawskim Domu Spotkań z Historią będzie można oglądać wystawę pt. "Projekcje", na której znajdą się karykatury, fotokopie depesz, fotografie Jeziorańskiego sprzed wojny i powojenne, oraz zdjęcia prywatne i z redakcji Radia Wolna Europa. Także tam w sobotę odbędzie się konferencja pt. "Jan Nowak Jeziorański - rzecz o patriotyzmie". Tematem spotkania będzie współczesne pojmowanie patriotyzmu w kontekście biografii i wypowiedzi Jana Nowaka.
W konferencji, podczas której prezentowane będą także projekty lekcji o Janie Nowaku-Jeziorańskim, udział wezmą m.in. Andrzej Friszke, Rafał Habielski, Roman Kuźniar i Maciej Morawski.
W sobotę od godziny 15 do 21 będzie można zanurzyć się w klimat lat 60. i 70. Instalacja zatytułowana "Odsłuch niekontrolowany" to pokój zaaranżowany w stylu czasów, gdy słuchanie RWE było zakazane. Jest tam tapczan, fotel, lampa z abażurem z frędzlami, kredensik oraz stoliczek z półką, a na nim stary radioodbiornik. Chętni będą mogli, przykładając ucho do radia, posłuchać oryginalnych nagrań audycji RWE...z trzaskami zagłuszacza.
W trakcie weekendu poświęconego Nowakowi-Jeziorańskiemu, każdy będzie mógł, za symboliczną opłatą 5 zł, wykonać własnoręcznie koszulkę z podobizną Nowaka korzystając z szablonu autorstwa Adama Rębacza "Bohaterowie nie umierają".
Podczas weekendu wyświetlane też będą filmy m.in. "Pseudonim Jan Nowak" i "Opowieść o wolnej Europie" w reżyserii Jolanty Kessler-Chojeckiej. Te projekcje odbywać się będą w Domu Spotkań z Historią, ale ekran filmowy stanie także na pobliskim skwerze Wizytek. W sobotni wieczór od godziny 20 wyświetlane tam będę filmy dokumentalne o Janie Nowaku-Jeziorańskim, tam też odbędzie się koncert zespołu Lans Macabre.
W niedzielę będzie można zwiedzać wystawy i instalacje w Domu Spotkań z Historią, odbywać się też będą projekcje filmowe.