Trwa ładowanie...
d2jedz7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

By rak wycofał się rakiem

Dzięki stworzonemu we Wrocławiu bionicznemu mikroczipowi będzie można badać zjawiska inwazji nowotworu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
By rak wycofał się rakiem
(Jupiterimages)
d2jedz7

Seryjnym mordercą naszych czasów stała się choroba nowotworowa. Być może nową bronią w nierównej z nią walce będzie "urządzenie mikrofluidalne (bioczip) do badań i symulacji zjawisk transportu w tkankach i organach", którego nowatorski sposób wytwarzania opracowano w Zakładzie Inżynierii Chemicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej.

- Nasz wynalazek może znacznie usprawnić i przyspieszyć testy nowych leków przeciwnowotworowych. Jego olbrzymią zaletą jest to, że z dużą dokładnością odwzorowuje budowę guza nowotworowego, jego strukturę naczyniową, która ze swej natury jest nieregularna, zmienna i trudna w badaniach. Tak złożonych modeli zmian nowotworowych dotychczas nie opracowano - wyjaśnia dr inż. Roman Szafran, który stworzył czipa.

Jednak proces komercjalizacji i wdrożenia to przyszłość. - Potrzebny jest partner przemysłowy zainteresowany udziałem w rozwoju i wdrożeniu pomysłu. Upraszczając, można powiedzieć, że brakuje nam jeszcze trzech lat prac i kilku milionów złotych - prognozuje dr Szafran.

d2jedz7

Zobacz także: Rak jajnika

d2jedz7

Podziel się opinią

Share

d2jedz7

d2jedz7
Więcej tematów