Buzek ujawnia kandydatów na polskiego komisarza w UE
- Janusz Lewandowski, Jacek Saryusz-Wolski, Jan Olbrycht i Jacek Protasiewicz to najbardziej prawdopodobni kandydaci na polskiego komisarza w Unii Europejskiej - ujawnia w rozmowie z serwisem internetowym tvp.info Jerzy Buzek.
Były premier to z kolei polski kandydat na szefa Parlamentu Europejskiego, dlatego jego głos będzie niewątpliwie bardzo ważny przy typowaniu następcy Danuty Huebner w Komisji Europejskiej. - Każdy z nich świetnie pełniłby swoją misję - zapewnia Buzek. I wskazuje, o jakie teki powinien powalczyć polski rząd.
- Z naszego punktu widzenia najważniejsze to "energia", "przedsiębiorczość i przemysł" oraz "polityka konkurencji". Ważną teką jest też "budżet UE". Ostateczna decyzja, o którą z tych tek warto walczyć, należy do rządu - to on przecież będzie mianował komisarza - wyjaśnia były premier.
Zdaniem europosła Ryszarda Czarneckiego (PiS), oprócz obszarów wymienionych przez Buzka, Polska powinna tez rozważyć walkę o dwie inne teki: "zewnętrzną politykę europejską" lub "politykę regionalną", którą ma obecnie. - To drugie wiąże się z dużymi pieniędzmi z funduszu spójności - mówi eurodeputowany PiS. W roli komisarza ds. polityki regionalnej widziałby Jana Olbrychta. - Choć jest kampania wyborcza, przyznam, że cenię jego kompetencje - mówi. Dodaje jednocześnie, że fakt, iż obecnie Polska dzierży tę tekę, ogranicza nasze szanse. Może bowiem pojawić się zarzut, że Polacy zmonopolizowali ten obszar. - Aczkolwiek pani Danuta Huebner nie była aktywnym ambasadorem Polski w tym obszarze - ocenia Czarnecki.
Jego zdaniem, mniejsze szanse na posadę komisarza ma Jacek Protasiewicz, bo ma on raczej ambicje europosła. - Według mojej wiedzy, Protasiewicz ma zostać szefem klubu delegacji polskiej we frakcji chadeckiej w miejsce Jacka Saryusza-Wolskiego - mówi.
Pośrednio potwierdza to eurodeputowany PO Bogusław Sonik. - Zwyczajowo szefowie delegacji pełnią swoje role przez dwa i pół roku i potem się zmieniają. W przypadku Saryusza - Wolskiego była to pełna kadencja. Dlatego zmiana na tym stanowisku jest możliwa – mówi europoseł Bogusław Sonik. - Taki wariant jest możliwy, ale nie przesądzony - mówi z kolei sam Protasiewicz.
Jak dotąd najgłośniej mówiło się o kandydaturze Janusza Lewandowskiego na polskiego komisarza. Przez dwa i pół roku pełnił on funkcję przewodniczącego komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, następnie objął funkcję jej wiceprzewodniczącego.
Komisja Europejska to "rząd" Unii Europejskiej. Każdy kraj członkowski ma w jej składzie jednego komisarza. W myśl unijnych przepisów, nie reprezentuje on jednak swego państwa, lecz interesy całej Unii. Pierwszym polskim komisarzem została przed pięcioma laty Danuta Huebner, która objęła tekę polityki regionalnej. Skład Komisji zmieni się jednak po eurowyborach.
Anita Blinkiewicz