Trwa ładowanie...
d3pki4r

Buzek: skazanie noblistki - niesprawiedliwe i okrutne

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wydał oświadczenie, w którym ostro potępił przedłużenie aresztu domowego birmańskiej opozycjonistki Aung San Suu Kyi jako "niedopuszczalne, niesprawiedliwe i okrutne".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Buzek: skazanie noblistki - niesprawiedliwe i okrutne
(PAP)
d3pki4r

Aung San Suu Kyi została we wtorek skazana na dodatkowe 18 miesięcy aresztu domowego za "złamanie zasad" jego odbywania. Obserwatorzy twierdzą, że sprawa została sfabrykowana przez juntę, aby odsunąć ją od sceny politycznej przed wyborami powszechnymi w przyszłym roku. Będą to pierwsze wybory od 1990 roku, kiedy to partia Suu Kyi wygrała, ale wynik został zignorowany przez juntę.

Suu Kyi, która w 1991 roku dostała Pokojową Nagrodę Nobla, spędziła 14 z ostatnich 20 lat w więzieniu lub areszcie domowym.

Buzek podkreślił w oświadczeniu, że decyzja birmańskiego sądu "jest nie tylko smutną, ubolewania godną wiadomością dla obrońców demokracji i praw człowieka", ale także zagraża szansom na pojednanie narodowe w Birmie i podważa wiarygodność przyszłych wyborów w tym kraju.

d3pki4r

Parlament Europejski wielokrotnie domagał się uwolnienia Aung San Suu Kyi i innych więźniów politycznych w Birmie - przypomniał Buzek i ponownie wezwał władze tego kraju do niezwłocznego i bezwarunkowego zwolnienia przywódczyni tamtejszej opozycji.

Jerzy Buzek podkreślił, że dla narodu birmańskiego i całej społeczności międzynarodowej Aung San Suu Kyi, laureatka Nagrody Sacharowa, którą PE przyznał jej w 1990 roku, "od ponad 19 lat pozostaje symbolem nadziei, odporności i politycznej odwagi".

d3pki4r

Podziel się opinią

Share

d3pki4r

d3pki4r
Więcej tematów