Buzek nagrodzony na Śląsku
Nauka, Innowacja, ekologia, gospodarka i osobowość - w tych kategoriach wyróżniono osoby, które przyczyniły się do promowania woj. śląskiego w Unii Europejskiej. Laur w tej ostatniej kategorii przypadł szefowi Parlamentu Europejskiego Jerzemu Buzkowi.
Śląskie zasługuje na piątkę aż w pięciu kategoriach! To: nauka, innowacja, ekologia, gospodarka oraz ludzie - usłyszeliśmy wczoraj w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie wręczono wyróżnienia w pierwszej edycji plebiscytu wojewody śląskiego "Śląskie na 5".
- Chcemy podkreślić udział Śląska w Unii Europejskiej w czasie pierwszych pięciu lat naszego członkostwa we Wspólnocie Europejskiej i pokazać tych, którzy najbardziej ten okres potrafili spożytkować - mówił wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.
I tak jednogłośnie śląską osobowością został uznany Jerzy Buzek, szef Parlamentu Europejskiego. - Człowiek, który był, jest i pozostanie osobowością - chwalił nagrodzonego Zygmunt Łukaszczyk. Wzruszenia nie krył Buzek. - Nagroda jest dla mnie tym ważniejsza, że otrzymuje ją wśród najbardziej swoich ludzi - odpowiadał Jerzy Buzek.
Plebiscyt, mimo że tego roku dopiero debiutuje, ma już swój oryginalny symbol - to statuetka, którą odbierali laureaci. Na jej projekt wojewoda wespół z rektorem ASP, Marianem Oslislo, rozpisali konkurs wśród studentów akademii. Jurorom najbardziej podobał się projekt Marty Wieczorek, który pochlebne opinie zebrał także wczoraj.
Statuetki okazały się jednak na tyle kruche, że nie wszystkie dotrwały w całości w rękach ich zdenerwowanych zdobywców do końca uroczystości. Prowadzący nie zrażeni tym faktem, kontynuowali.
- Kategorie oddają to, co u nas najlepsze - twierdził Łukaszczyk i honorował kolejnych zasłużonych. Za najlepsze przedsięwzięcie ekologiczne wyróżnieni zostali Krystyna Czaplicka-Kolarz, zastępca dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa, oraz Aleksander Sobolewski z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, za projekt związany z uruchomieniem Centrum Czystych Technologii Węglowych.
Za działania na rzecz stworzenia metropolii oraz jej promocję, w dziedzinie "nauka", wyróżniony został Andrzej Klasik z katowickiej Akademii Ekonomicznej. Z kolei najbardziej innowacyjna inicjatywa, to podjęta przez Park Naukowo-Technologiczny "Euro Centrum" współpraca z uczelniami na rzecz wykorzystania śląskiej nauki w zakresie rozwoju nowych tech%07nologii i źródeł energii. W kategorii "gospodarka" bezkonkurencyjna była za to Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa SA w Katowicach, oddział Euroterminal w Sławkowie.
Polecamy w wydaniu internetowym.