ŚwiatBuzek jedzie namawiać Irlandię na poparcia traktatu

Buzek jedzie namawiać Irlandię na poparcia traktatu

Jerzy Buzek jedzie 8 września do Irlandii przekonywać Irlandczyków do poparcia Traktatu Lizbońskiego. Będzie to robił w iście amerykańskim stylu - na miejscu spotka się z młodzieżą, imigrantami z Polski, działaczami pozarządowymi i sportowcami – ustalił serwis tvp.info.

Buzek jedzie namawiać Irlandię na poparcia traktatu
Źródło zdjęć: © PAP

W Irlandii 2 października odbędzie się drugie referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego. W poprzednim głosowaniu Irlandczycy odrzucili dokument. Dopóki nie ratyfikują go wszystkie kraje Unii, to nie wejdzie on w życie.

Buzek jedzie do Irlandii jako przedstawiciel europarlamentu i będzie tam przekonywał do przyjęcia unijnego traktatu. - To wizyta nie na zaproszenie rządu, ale organizacji pozarządowych – zaznacza Inga Rosińska, rzeczniczka Buzka. – Przewodniczący chce dotrzeć do jak najszerszej grupy Irlandczyków – dodaje. I rzeczywiście. W programie jednodniowej wizyty są i spotkania z mediami, organizacjami pozarządowymi, niepełnosprawnymi sportowcami i młodzieżą.

- Będzie też spotkanie w typie amerykańskiego „town hall meeting” – mówi Rosińska. To rodzaj nieformalnego spotkania wzorowanego na wiecach z czasów kolonialnych, przychodzili na nie wtedy wszyscy mieszkańcy miasteczka i mogli zadawać pytania przedstawicielowi władzy. – Na to „town hall meeting” zaproszona została młodzież. Co ciekawe na widowni będą m.in. młodzi ludzie z Polski, którzy mieszkają w Irlandii – wyjaśnia Rosińska. Podkreśla, że – podczas tego spotkania, jak i innych - przewidziano dużo czasu na zadawanie pytań, bo Buzek chce zaangażować się w dyskusję z Irlandczykami.

Irlandia nie jest jedynym krajem, który nie ratyfikował dokumentu. W Polsce czeka on na podpis prezydenta, procedura nie skończyła się też w Niemczech i Czechach. Teraz w Irlandii, w przeciwieństwie do poprzedniej kampanii przedreferendalnej, większość w sondażach mają zwolennicy dokumentu. Traktat wprowadza dużą reformę Unii. Usprawnia m.in. system podejmowania decyzji i daje możliwość inicjatywy ustawodawczej obywatelom. Bez niego nie będzie też możliwe poszerzanie wspólnoty o kolejne kraje.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)