Trwa ładowanie...
d34k2fo
03-09-2006 20:01

Buzek i Zakościelny u Greenawaya

Dzięki wielomiesięcznym staraniom Yeti Films, Peter Greenaway realizuje swój najnowszy film p.t. 'Nightwatching' w Polsce.

d34k2fo
d34k2fo

Produkcja ta stała się możliwa dzięki finansowemu wsparciu projektu ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) oraz Gremi Film Production Grzegorza Hajdarowicza. Film realizowany będzie w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, pierwszy klaps rozlegnie się już 4 września. Holendersko-polska ekipa kończy właśnie w halach WFF budowę dekoracji, scenerii XVII-wiecznego Amsterdamu. Przez cały weekend trwać będą przymiarki kostiumów, próby makijażu i spotkania reżysera z aktorami.

„Nightwatching” opowiada o życiu Rembrandta, ukazanym przez pryzmat zagadki kryminalnej związanej z jego największym dziełem – „Nocną strażą”. W roli Rembrandta wystąpi znany z „Autostopem przez galaktykę” Martin Freeman, zaś główne role kobiece zagrają Jodhi May, Eva Birthistle i Emily Holmes.

Udział strony polskiej w produkcji filmu jest bardzo znaczący. W ekipie technicznej i obsadzie filmu znaleźć można wiele polskich nazwisk. W produkcji udział wezmą m.in.:

Piotr Mularuk (Yeti Films) - koproducent

d34k2fo

Magdalena Napieracz (Yeti Films) - producent wykonawczy

Andrzej Besztak - kierownik produkcji

Weronika Migoń - drugi reżyser (w Polsce), casting director

Marcin Rodak - charakteryzacja i efekty specjalne (make’up)

Jagna Janicka – kostiumy

Piotr Bujnowicz – fotosistaAgata Buzek - Titia Uylenburg

Krzysztof Pieczyński - Jacob de Roy

Andrzej Seweryn - Piers Hasselburg

Rafał Mohr – Floris

Maciej Zakościelny - Egremont

d34k2fo

Maciej Marczewski - Clement

Magda Smalara - Martha

Alicja Borkowska - Lotte

Realizacja „Nightwatching”, określana często jako jedna z trzech najbardziej prestiżowych koprodukcji po roku 1989, jest uważnie obserwowana przez europejskich rynek filmowy. Jest to bowiem pierwszy film powstający w Polsce w ramach zunifikowanego, europejskiego systemu produkcji filmowej, którego integralną częścią jest od maja tego roku Polski Instytut Sztuki Filmowej. ”Nightwatching” jest więc testem możliwości i sprawności realizacyjnej naszej branży filmowej i systemu jej finansowania. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, polscy producenci filmowi staną się równoprawnymi partnerami na europejskim rynku koprodukcyjnym.

Światowa premiera „Nightwatching” przewidywana jest podczas przyszłorocznego festiwalu w Cannes. Data polskiej premiery filmu nie została jeszcze ustalona.

Polskim dystrybutorem filmu jest Monolith Plus.

d34k2fo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34k2fo
Więcej tematów