Bush: świat zjednoczony przeciwko północnokoreańskiej broni jądrowej
Prezydent USA George W. Bush powiedział, że najnowsza rezolucja Rady
Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Korei Północnej jest stanowcza,
została przyjęta szybko i wykazuje jednolite podejście wobec
atomowych ambicji Phenianu.
Świat jest zjednoczony w sprzeciwie wobec jego nuklearnych planów zbrojeniowych - powiedział dziennikarzom amerykański prezydent, kierując tę ocenę pod adresem przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila, którego jak zwykle nie wymienił z nazwiska.
Te działania Narodów Zjednoczonych, które podjęto szybko i które są stanowcze, wskazują, że jesteśmy zjednoczeni w naszej determinacji, by doprowadzić do tego, że Półwysep Koreański będzie wolny od broni jądrowej - powiedział wkrótce po uchwaleniu rezolucji w ONZ Bush, który już kilka lat temu zaliczył KRLD do państw tworzących światową "oś zła".
Rada Bezpieczeństwa przyjęła w sobotę jednogłośnie, stosunkiem głosów 15 do 0, rezolucję nakładającą na Koreę Północną sankcje finansowe i zbrojeniowe w reakcji na dokonanie przez komunistyczny reżim tego kraju próby z bombą atomową.
Bush podkreślił, że Korea Północna ma nadal szansę wybrania lepszej drogi prowadzącej naprzód. Obiecał zubożonemu krajowi pomoc gospodarczą ze strony Stanów Zjednoczonych i innych państw, jeśli Phenian zakończy w sposób dający się zweryfikować realizację swego programu atomowego.
Rezolucja domaga się od reżimu w Phenianie likwidacji broni atomowej, chociaż nie zawiera ostatecznie groźby użycia siły. Sformułowania, które można by tak zinterpretować, i które forsowała administracja USA w pierwotnym projekcie rezolucji, zostały z niej usunięte pod naciskiem Chin i Rosji.
W rezolucji zabrania się importu przez Koreę Północną wszelkich materiałów i urządzeń, które mogłyby zostać wykorzystane do produkcji broni atomowej albo rakiet balistycznych. Mają temu służyć międzynarodowe inspekcje ładunków transportowanych do tego kraju, głównie w portach morskich.
Reżimowi Kim Dzong Ila zabroniono także eksportu broni i materiałów nuklearnych. Rezolucja wprowadza poza tym embargo na dostarczanie mu podstawowych rodzajów broni konwencjonalnej, tj. czołgów, samolotów bojowych, rakiet i okrętów wojennych.