Bush proponuje zwołanie szczytu ws. kryzysu finansowego
Prezydent George W. Bush
oświadczył w sobotę, że wkrótce będzie gospodarzem
międzynarodowego spotkania na szczycie poświęconego światowemu
kryzysowi finansowemu.
18.10.2008 | aktual.: 19.10.2008 01:31
Konieczne jest abyśmy pracowali wszyscy razem ponieważ wszyscy przeżywamy kryzys- powiedział Bush na wspólnej konferencji prasowej w Camp David z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.
Oczekuję, że będę gościł uczestników tego spotkania w niedalekiej przyszłości- podkreślił Bush przed rozmowami z Sarkozym i Barroso dodając, że przedyskutował już zamiar zwołania szczytu z premierem Japonii Taro Aso. Japonia przewodniczy obecnie Grupie G-8 najwyżej uprzemysłowionych państw świata.
Równocześnie amerykański prezydent oświadczył, że obecny kryzys finansowy, najgorszy od czasu Wielkiego Kryzysu z lat 30. nie powinien stać się okazją do podkopania podstaw światowego systemu wolnorynkowego.
Nie możemy ulec niebezpiecznej pokusie izolacjonizmu ekonomicznego, musimy kontynuować politykę wolnego rynku, która podniosła poziom życia i pomogła wydobyć się z nędzy milionom ludzi na całym świecie- podkreślił Bush.
Barroso zaapelował o "nowy światowy ład finansowy" i podkreślił potrzebę podjęcia szybko niezbędnych działań.
Również według prezydenta Francji, która przewodniczy obecnie Unii Europejskiej, szczyt mógłby stać się okazją do zrewidowania światowego systemu finansowego ukształtowanego u schyłku II wojny światowej na konferencji w Bretton Woods. Dodał, że spotkanie mogłoby się odbyć przed końcem listopada w Nowym Jorku, gdzie kryzys się rozpoczął.
Ci którzy doprowadzili nas do sytuacji, w której znaleźliśmy się dzisiaj, nie powinni mieć okazji uczynienia tego ponownie - oświadczył Nicolas Sarkozy. Dodał, że "taki rodzaj kapitalizmu jest zdradą kapitalizmu, w który wierzymy". Zaapelował o stworzenie "kapitalizmu jutra" i "nowego świata XXI wieku".
Chcemy szczytu Grupy G-8 bez wątpienia z Grupą G-5 - dodał Sarkozy.
W skład Grupy G-8 wchodzą: USA, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Japonia, Kanada, Niemcy i Rosja. Natomiast Grupę G-5 tworzą: Indie, Chiny, RPA, Meksyk i Brazylia.