Bush podpisał układ o wolnym handlu CAFTA
Prezydent George W. Bush podpisał układ o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi i pięcioma krajami Ameryki Środkowej oraz Dominikaną, z trudem przeforsowany przez administrację w Kongresie.
Układ CAFTA (Central America Free Trade Agrement) znosi bariery handlowe w handlu USA z Gwatemalą, Hondurasem, Nikaraguą, Salwadorem, Kostaryką i Dominikaną, otwiera tamtejsze rynki dla amerykańskich towarów i usług oraz ułatwia firmom USA inwestycje w tym regionie.
Uchwalenie CAFTA przez Kongres było dużym sukcesem Busha, gdyż układ napotykał silny opór protekcjonistów. W Izbie Reprezentantów przeszedł większością zaledwie dwóch głosów: 217 do 215.
Demokraci argumentowali, że zniesienie barier doprowadzi do dalszej ucieczki miejsc pracy z USA, i do wyzysku robotników w biednych krajach Ameryki Środkowej przez korporacje amerykańskie, gdyż w układzie nie znalazły się wystarczające zabezpieczenia praw pracowniczych.
Republikanie ostrzegali głównie przed zrujnowaniem amerykańskiego przemysłu tekstylnego i cukrowniczego wskutek konkurencji taniej odzieży i cukru z krajów objętych układem CAFTA.
Po podpisaniu CAFTA, prezydent Bush wybiera się na wakacje do swego rancho w Crawford, w Teksasie.
Tomasz Zalewski