Trwa ładowanie...

Bush i Merkel za dyplomatycznym rozwiązaniem ws. Iranu

Konflikt z Iranem wokół jego programu nuklearnego zdominował rozmowy prezydenta USA George'a Busha z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na
ranczo prezydenta w Crawford w Teksasie. Bush i Merkel zapowiedzieli, że będą zabiegać o dyplomatyczne rozwiązanie kwestii
irańskiego zagrożenia.

Bush i Merkel za dyplomatycznym rozwiązaniem ws. IranuŹródło: AFP
d3wk3or
d3wk3or

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/merkel-przybyla-na-ranczo-busha-6038708965524609g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/merkel-przybyla-na-ranczo-busha-6038708965524609g )
Merkel przybyła na ranczo Busha

Konflikt z Iranem wokół jego programu nuklearnego zdominował rozmowy prezydenta USA George'a Busha z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na ranczo prezydenta w Crawford w Teksasie.

d3wk3or

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu oboje podkreślali, że trzeba wciąż starać się, aby metodami dyplomatycznymi nie dopuścić do uzbrojenia się Iranu w broń atomową. Nie jest jednak jasne, czy doszło do usunięcia rozbieżności między USA a Niemcami w sprawie sankcji wobec Iranu.

Bush powiedział, że USA "pragną rozwiązać problem Iranu dyplomatycznie", i dodał, że jest to możliwe. Podkreślił, że "wolny świat nie uważa, że reżim irański powinien mieć dostęp do broni nuklearnej" i dlatego należy izolować go za pomocą sankcji, aby zmusić do zaprzestania procesu wzbogacania uranu - paliwa do produkcji broni atomowej.

Merkel oświadczyła, że "zagrożenie ze strony irańskiego programu nuklearnego jest poważne, ale problem może być rozwiązany dyplomatycznie". Dodała, że chodzi o działania na forum ONZ.

Podkreśliła, że "dyplomatyczne możliwości nie zostały wyczerpane", ale zaznaczyła też: Jeżeli rozmowy z Iranem nie przyniosą żadnych wyników, powinno się podjąć dalsze działania. Musimy myśleć o ewentualnych dalszych sankcjach, a nawet nie tylko myśleć, lecz wprowadzić je w życie.

d3wk3or

Projekt surowych sankcji przeciw irańskim instytucjom rządowym i sektorom gospodarki związanym z programem atomowym jest przygotowany w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, ale Chiny i Rosja grożą jego zawetowaniem.

Bush zaapelował na konferencji do obu tych krajów, aby zmieniły stanowisko.

Staramy się przekonać Chiny i Rosję. W pełni rozumiem, że Chiny mają potrzeby energetyczne, ale jeżeli Iran zbuduje broń nuklearną, dostawy ropy do Chin ulegną zakłóceniu - powiedział. Dodał, że prezydent Putin też rozumie, że uzbrojony w broń atomową Iran będzie zagrożeniem dla świata.

d3wk3or

W razie niemożności uchwalenia sankcji przez Radę Bezpieczeństwa, rząd USA, wraz z Wielką Brytanią i Francją, proponuje wprowadzenie sankcji poza ONZ, co wymagałoby solidarnej postawy mocarstw zachodnich. Niemcy jednak są temu przeciwne, gdyż prowadzą rozległe interesy z Iranem - zaangażowanych jest w to ponad 5000 firm niemieckich.

Na konferencji prasowej Merkel obiecała rozmawiać w tej sprawie z przedstawicielami biznesu niemieckiego i przekonać ich, aby ograniczyli stosunki z Iranem.

Bush pochwalił też na konferencji prezydenta Pakistanu Perveza Musharrafa, za "pozytywne kroki", tzn. obietnicę zniesienia stanu wyjątkowego, rezygnację z roli dowódcy wojsk i ogłoszenie przyspieszonych wyborów.

d3wk3or

Zapytany, czy ufa, że Musharraf dotrzyma tych przyrzeczeń, Bush odpowiedział: Wierzę ludziom na słowo. Musharraf podjął wyraźną decyzję, że jest z nami, i jak dotąd działał zgodnie z tym.

Obserwatorzy uznali, że jest to dalszy kredyt zaufania udzielony przez Waszyngton prezydentowi Pakistanu, mimo surowej krytyki jego ostatnich posunięć.

Zaproszenie kanclerz Merkel na ranczo w Crawford, co spotyka tylko przywódców państw najbardziej zaprzyjaźnionych z USA, było potwierdzeniem zasadniczej poprawy stosunków między obu krajami, po okresie ich ochłodzenia za rządów kanclerza Gerharda Schroedera, który nie poparł inwazji na Irak i krytykował Busha także w innych sprawach.

Bush podziękował Merkel za pomoc w odbudowie Iraku i za udział niemieckich wojsk w operacji NATO w Afganistanie.

Na spotkaniu w Crawford oboje rozmawiali poza tym o problemie Birmy, Kosowa, o ocieplaniu się klimatu na Ziemi i problemach w rozszerzaniu stref wolnego handlu na świecie.

Tomasz Zalewski

d3wk3or
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wk3or
Więcej tematów