Trwa ładowanie...
d18casd

Burza wokół słów prezydenta Izraela, które nie padły. Prezydent Duda zabrał głos

Prezydent Reuven Riwlin stwierdził, że Polska i Polacy uczestniczyli w eksterminacji Żydów - podały izraelskie media. Ale osoby, które brały udział w uroczystościach w Oświęcimiu, nie słyszały z jego ust takich słów. Sprawę rozsądził Andrzej Duda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda podkreślił, że zachowania Polaków były "różne"
Andrzej Duda podkreślił, że zachowania Polaków były "różne" (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
d18casd

"Takie słowa w wystąpieniach Prezydenta nie padły" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Odpowiedział w ten sposób na pytanie korespondentki TVP Dominika Ćosić. Dziennikarka chciała wiedzieć, czy rzeczywiście podczas swojego wystąpienia w Oświęcimiu prezydent Izraela obwinił Polskę i Polaków o udział w eksterminacji żydów.

Taką informację podały izraelskie media, m.in. "The Times of Israel" i haaretz.com. Reuven Riwlin zaznaczył, że Polska musi, mimo wyjątkowej relacji z narodem żydowskim, być odpowiedzialna za pełne badanie historii Zagłady.

Ale obecni na miejscu m.in. dziennikarze zapewnili, że w przemowie nie bylo mowy o współudziale Polaków w Holokauście.

d18casd

Zobacz także: Witold Waszczykowski: w polityce zagranicznej osiągnęliśmy wszystko, co chcieliśmy

Prezydent Andrzej Duda mówił w Oświęcimiu o jednym z najtragiczniejszych zdarzeń, jakie miały miejsce w historii Polski. - Przez prawie tysiąc lat żyły obok siebie dwa narody, polski i żydowski. Gdzie tak wielu Żydów było obywatelami Rzeczypospolitej i oddało życie za Polskę, za to żeby Polska mogła być - zaznaczył.

Zaznaczył też, że zachowania Polaków były różne. - Musimy o tym mówić i absolutnie nie jest niczyją intencją blokowanie świadectwa - podkreślił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d18casd

Podziel się opinią

Share
d18casd
d18casd
Więcej tematów