Trwa ładowanie...
dy3cvhr

Burza wokół reformy Sądu Najwyższego. Donald Tusk zabrał głos

- Polska zasługuje na niezależne sądownictwo. Ten kto je zwalcza nie służy Polsce - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Donald Tusk. W ten sposób szef Rady Europejskiej skomentował reformę Sądu Najwyższego w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk o reformie SN
Donald Tusk o reformie SN (PAP/EPA)
dy3cvhr

To jednak nie wszystko. Dziennikarze poinformowali polityka, że zaraz do Strasburga ma przyjechać premier Mateusz Morawiecki. - To pozdrówcie go ode mnie - powiedział Tusk.

Przypomnijmy: we wtorek zaczęły obowiązywać nowe przepisy o Sądzie Najwyższym. Zakładają, że sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Mogą dalej pełnić swoją funkcję, jeśli przedłożą zaświadczenia o stanie zdrowia i zwrócą się do prezydenta, a on wyrazi na to zgodę.

dy3cvhr

W SN jest 73 sędziów. 65. rok życia ukończyło 27 z nich, w tym właśnie Gersdorf. Dziewięciu złożyło oświadczenia, że chce pozostać na stanowisku. Siedmiu powołało się na Konstytucję i nie dołączyło zaświadczeń o stanie zdrowia.

I prezes SN zapewniała w połowie czerwca, że "nie złożyła i nie złoży" wniosku do prezydenta ws. dalszego zajmowania stanowiska sędziowskiego i funkcji prezesa SN. - Konstytucja gwarantuje mi to stanowisko na sześć lat i nie widzę powodu, żebym miała zgłaszać się do władzy wykonawczej z prośbą. To w ogóle nie wchodzi w grę - mówiła.

Zobacz także: Syryjscy uchodźcy w Jordanii. Życie jest silniejsze od wojny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Radio ZET

dy3cvhr

Podziel się opinią

Share
dy3cvhr
dy3cvhr
Więcej tematów