Trwa ładowanie...
d3yivl9

Burmistrz Nowego Jorku: karać za najmniejsze przestępstwa

Wzmocnienie policji, szybkie jej reagowanie na przestępstwa i wymierzanie kar za najdrobniejsze przewinienia - to według byłego burmistrza Nowego Jorku Rudolpha Giulianiego ważniejsze z działań, przyczyniających się do spadku przestępczości. Giuliani gościł w Warszawie, wieczorem spotka się za Zamku Królewskim z p.o. prezydenta stolicy Kazimierzem Marcinkiewiczem.

d3yivl9
d3yivl9

Giuliani zasłynął tym, że jako burmistrz przyczynił się do spadku przestępczości w Nowym Jorku, który wcześniej był najbardziej niebezpiecznym miastem Stanów Zjednoczonych. Po 11 września 2001, powszechnie szanowany jest za postawę w trakcie akcji ratunkowej po zamachu terrorystycznym na World Trade Center.

W walce z przestępczością usprawniliśmy życie mieszkańcom Nowego Jorku, poprawiliśmy jakość ich codziennego funkcjonowania. Zadbaliśmy o bezpieczeństwo publiczne - za najmniejsze przestępstwo wymierzaliśmy stosowną karę - powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie Giuliani.

Jako jeden z przykładów działań Giuliani wymienił stworzenie specjalnego programu komputerowego, który wskazywał miejsca popełnionego przestępstwa - umożliwia on szybkie wysyłanie służb policyjnych.

Nie wiem, jakie kompetencje mają polscy burmistrzowie, ale by móc być odpowiedzialnym za zmniejszanie przestępczości trzeba kontrolować policję. Fakt, że mogłem im rozdawać priorytety był bardzo istotny - powiedział były burmistrz Nowego Jorku.

d3yivl9

Według Giulianiego, Amerykanie kochają Polskę "widzieliśmy przez ile musieliście przejść, by stworzyć demokrację" - podkreślił.

Przed południem Giuliani wygłosił wykład na temat przywództwa skierowany do przedstawicieli kadry zarządzającej polskich przedsiębiorstw.

Trzeba wiedzieć kim się jest i do czego chce się dojść. Mieć zestaw wartości i przekonań. Otaczać się dobrymi ludźmi. Umieć przeforsowywać swoje stanowisko, ale jednocześnie potrafić zawierać kompromisy - to niektóre cechy dobrego przywódcy według Giulianiego.

Zdaniem Rudolpha Giulianiego, nie ma dobrego przywództwa bez zdolności zawierania kompromisów. Pośród reguł przywództwa Rudolph Giuliani wymienił konieczność posiadania wyrazistych przekonań, organizowanie się wokół wyznaczonego celu, otaczanie się wybitnymi ludźmi a także towarzyszenie ludziom w nieszczęściu.

d3yivl9

Wieczorem Giuliani spotka się na Zamku Królewskim z pełniącym funkcje prezydenta stolicy Kazimierzem Marcinkiewiczem.

Powiem mu coś prywatnie. Ostatnią rzeczą, jest to, aby burmistrz przychodzi do burmistrza i dawał mu rady- zażartował Giuliani.

Rudolph Giuliani został burmistrzem Nowego Jorku w styczniu 1994 roku. Oczyścił miasto z przestępczości. W 1990 roku w Nowym Jorku padł niesławny rekord 2245 zabójstw. W roku, gdy został burmistrzem liczba zabójstw spadła o około 20 proc. w porównaniu z rokiem 1993 - z 1946 do 1561. W roku 1996 liczba ta spadła poniżej tysiąca. W 2001 - ostatnim roku jego rządów - w mieście doszło jedynie do 642 morderstw. W ciągu ośmiu lat nastąpił spadek o 67 proc.

Za akcję ratunkową po zamachu terrorystycznym na WTC, Giuliani został uhonorowany tytułem człowieka roku 2001 przez Tygodnik Time, a także otrzymał z rąk królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego.

Giuliani przyjechał do Polski na zaproszenie Institute for International Research i Gazety Prawnej.

d3yivl9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yivl9
Więcej tematów