Trwa ładowanie...
d48xu9a

Burmistrz homoseksualista zaskarżył swoje miasto

Jeden z burmistrzów Heidelbergu Wolfgang Erichson pozwał własne miasto do sądu administracyjnego za dyskryminację ze względu na orientację seksualną.

d48xu9a
d48xu9a

Powód skargi to decyzja urzędu miejskiego, który odmówił żyjącemu w homoseksualnym związku Erichsonowi prawa do dodatku małżeńskiego, należnego urzędnikom. Według władz miasta dodatek w wysokości 108,14 euro miesięcznie należy się tylko małżeństwom zawartym przez kobietę i mężczyznę.

- Czuje się dyskryminowany. Związki homoseksualne są traktowane na równi z małżeństwami pod względem obowiązków, ale praw nie mają już takich samych - powiedział Erichson, cytowany przez portal "Spiegel Online".

Dodał, że nie chodzi mu o pieniądze, ale o wywołanie politycznej debaty na temat dyskryminacji par homoseksualnych. - Jeśli ja jako burmistrz nie uczynię nic dla równouprawnienia, to kto ma to zrobić? - powiedział Erichson, który we władzach Heidelbergu odpowiada za sprawy integracji i równouprawnienia.

Jego skargę popierają politycy socjaldemokracji oraz Zielonych. Zaś bezpartyjny nadburmistrz miasta Eckart Wuerzner uznał, że Erichson mógłby wybrać inną metodę zwrócenia uwagi na problem, np. zgłosić odpowiednią inicjatywę w radzie miasta.

d48xu9a

Dodał, że zgodnie z przepisami landu Badenia-Wirtembergia, w którym leży Heidelberg, dodatek małżeński należy się jedynie heteroseksualnym małżonkom. Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe pozostawił kwestie zrównania w prawach związków partnerskich i małżeństw w gestii krajów związkowych.

Jak informuje "Spiegel Online", Hamburg, Berlin, Brema i Brandenburgia postanowiły wypłacać osobom żyjących w homoseksualnych związkach partnerskich dodatek małżeński. Władze tych landów powołują się na dyrektywę UE z 2003 r., która zabrania dyskryminacji zarobkowej.

Anna Widzyk

d48xu9a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48xu9a
Więcej tematów