Bułgarskie pielęgniarki niewinne zniesławienia libijskiego policjanta
Pięć bułgarskich pielęgniarek i palestyński lekarz zostali uniewinnieni przez sąd w Trypolisie w Libii w drugim procesie o zniesławienie libijskiego policjanta.
18.07.2007 | aktual.: 18.07.2007 16:36
Funkcjonariusz pozwał Bułgarki i Palestyńczyka, skazanych na śmierć za świadome spowodowanie epidemii AIDS w szpitalu dziecięcym w Bengazi, ponieważ ci zarzucili mu wymuszanie torturami zeznań w tej sprawie.
Jak poinformowano w zwięzłym komunikacie, "sąd po krótkim przesłuchaniu oddalił zarzuty (o zniesławienie)". Nie podano uzasadnienia decyzji. Oskarżeni nie uczestniczyli w posiedzeniu sądu.
W maju ten sam sąd pierwszej instancji w Trypolisie uniewinnił pielęgniarki i lekarza w podobnej sprawie o zniesławienie, wytoczonej przez trzech libijskich oficerów policji i lekarza. Domagali się oni od pozwanych ok. 5 mln dinarów libijskich (ok. 4 mln USD).
W procesie zakończonym chodziło o odszkodowanie podobnej wysokości. Pozwanym groziło do trzech lat więzienia.
We wtorek libijska Najwyższa Rada Sprawiedliwości, która miała ostateczny głos w sprawie o wywołanie epidemii AIDS, zamieniła całej szóstce wyroki śmierci na dożywotnie więzienie. Bułgarki i Palestyńczyka obwiniano o zarażenie wirusem HIV 438 libijskich dzieci w szpitalu w Bengazi w 1998 roku; 56 dzieci zmarło.
Pielęgniarki i lekarza aresztowano w lutym 1999 r. W maju 2004 r. skazano ich na śmierć, a w grudniu 2006 r. wyrok potwierdzono na podstawie obciążających zeznań kobiet, wymuszonych torturami w czasie śledztwa.
Sąd nie uwzględnił opinii ekspertów międzynarodowych, według których epidemia była spowodowana złymi warunkami higienicznymi w szpitalu i wybuchła jeszcze zanim Bułgarki podjęły w nim pracę.
11 lipca wyroki śmierci utrzymał libijski Sąd Najwyższy, co oznaczało, że decyzję o ewentualnym uwolnieniu skazanych może podjąć już tylko Najwyższa Rada Sprawiedliwości.