Trwa ładowanie...
dfg2mb7

Bułgaria ratyfikowała traktat o przystąpieniu do UE

Parlament bułgarski ratyfikował traktat
akcesyjny, otwierający Bułgarii drogę do pełnoprawnego członkostwa
w Unii Europejskiej od 1 stycznia 2007 roku. Traktat został
podpisany 25 kwietnia w Luksemburgu. Równocześnie z Bułgarią do UE zostanie przyjęta Rumunia.

dfg2mb7
dfg2mb7

Na uroczystym posiedzeniu 240-osobowy parlament Bułgarii ratyfikował traktat zdecydowaną większością głosów - 230 głosów za w pierwszym czytaniu i 231 w drugim. Obecni na posiedzeniu byli m.in. prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow i patriarcha Cerkwi prawosławnej Maksym.

Przeciw przystąpieniu Bułgarii do UE głosowała niezależna posłanka Steła Bankowa, która sprzeciwia się zamknięciu dwóch starszych reaktorów w elektrowni atomowej w Kozłoduju. Ich zamknięcie było jednym z warunków przyjęcia Bułgarii do UE.

Traktat akcesyjny przewiduje, że Bułgaria wejdzie do Unii Europejskiej 1 stycznia 2007 r. Dokument zawiera jednak klauzulę, w myśl której członkostwo może być odłożone o rok, jeżeli kraj nie spełni zobowiązań, jakie wziął na siebie.

Najpoważniejsze zastrzeżenia UE ma do bułgarskiemu systemu sądowniczego, który uważa za mało efektywny. Bułgaria powinna także usprawnić pracę administracji, skuteczniej zwalczać korupcję i zapewnić poprawę sytuacji mniejszości romskiej.

W pierwszych dwóch latach po wejściu do UE Bułgaria ma otrzymać 4 mld euro z funduszy unijnych. Nie przewiduje się referendum w sprawie akceptacji traktatu akcesyjnego przez Bułgarów.

Ewgenia Manołowa

dfg2mb7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfg2mb7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj