Trwa ładowanie...

Budżet UE. Wiktor Orban przyleciał do Warszawy. Relacja po spotkaniu

W poniedziałek wieczorem odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Wiktorem Orbanem. Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał najnowsze ustalenia.

Share
Budżet UE. Wiktor Orban przyleciał do Warszawy. Relacja po spotkaniuŹródło: PAP
d3fd5h3

Premier Węgier Wiktor Orban przyleciał wieczorem do Warszawy na spotkanie z Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmowy były negocjacje budżetowe w UE oraz zbliżający się szczyt Rady Europejskiej. Są szczegóły po spotkaniu. - Przed chwilą zakończyła się oficjalna część spotkania premierów Polski i Węgier. Spotkanie dotyczyło przygotowania do następnego posiedzenia Rady Europejskiej EUCO, które odbędzie się w połowie grudnia - powiedział rzecznik rządu.

- Spotkanie premierów Polski i Węgier dotyczyło m.in. koordynacji stanowisk w negocjacjach budżetowych oraz zbliżającego się posiedzenia Rady Europejskiej. Stanowisko Polski i Węgier jest jasne. Oczekujemy ze strony prezydencji niemieckiej na propozycję w tym zakresie - mówił po rozmowie obu premierów.

- Podkreślamy, że porozumienie dotyczące budżetu musi być zgodne z traktatami oraz ustaleniami z lipcowego posiedzenia - powiedział Piotr Mueller. Dodał również, że Polska przekonuje partnerów, "że arbitralne kryteria oceny praworządności w poszczególnych krajach mogą w przyszłości doprowadzić do rozpadu".

d3fd5h3

W piątek Mateusz Morawiecki rozmawiał z Angelą Merkel ws. ewentualnego weta wobec unijnego budżetu. - Potwierdziłem kanclerz Niemiec naszą gotowość do zawetowania nowego budżetu, jeżeli nie znajdziemy rozwiązania, które jest dobre dla całej UE, a nie tylko dla niektórych jej członków - przekazał wówczas premier.

Obecnie Niemcy przewodniczą prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i to na niej spoczywają wszystkie uzgodnienia budżetowe. Berlin proponuje powiązanie wypłaty środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności. Takie rozwiązanie popiera większość Wspólnoty oprócz Polski i Węgier.

d3fd5h3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fd5h3
Więcej tematów