Trwa ładowanie...

Budżet Poznania na 2016 r. - zamiast zaciskania pasa, wzrost zadłużenia

Prezydent Jacek Jaśkowiak zaprezentował projekt budżetu na 2016 rok. Są w nim m.in. dopłaty do miejsc w żłobkach, budowa schroniska dla zwierząt, projekt trasy tramwajowej na Naramowice, czy podwyżki dla pracowników jednostek miejskich.

Share
Budżet Poznania na 2016 r. - zamiast zaciskania pasa, wzrost zadłużenia
Źródło: WP, Fot: Zenon Kubiak
d10ppsj

Z przedstawionego projektu budżetu wynika, że w 2016 r. dochody miasta mają wynieść 2,907 mld zł, a wydatki sięgnąć 3,130 mld zł. Deficyt oznacza wzrost zadłużenia miasta z 1,6 mld zł do 1,8 mld zł. Zaplanowano m.in. zaciągnięcie kredytu w wysokości 416 mln zł na restrukturyzację zadłużenia.

Więcej pieniędzy niż w roku poprzednim prezydent chce wydać m.in. na oświatę, drogi i transport publiczny.

d10ppsj

- Naszym wyzwaniem jest poprawa możliwości przemieszczania się mieszkańców Poznania i całej aglomeracji. Musimy dokończyć realizację trwających już inwestycji oraz wprowadzić rozwiązania, które zachęcą ludzi do skorzystania ze środków transportu miejskiego – wyjaśnia Jaśkowiak.

Priorytetem będzie oczywiście budowa trasy tramwajowej na Naramowice, ale w 2016 r. ma dopiero powstać jej projekt. W najbliższych latach władze Poznania chcą też przebudować trasy tramwajowe w centrum oraz zbudować nową wzdłuż ul. Unii Lubelskiej obiecywaną już kilka miesięcy temu. 20 mln zł ma kosztować nowa kładka pieszo-rowerowa nad Wartą. W ciągu dwóch najbliższych lat aż 9 mln zł ma zostać przeznaczone na rozbudowę sieci stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego.

Sporo wydatków zaplanowano na żłobki i przedszkola. Prezydentowi udało się też znaleźć pieniądze na dofinansowanie 1800 miejsc w żłobkach prywatnych. Do każdego z tych miejsc miasto dopłaci po 700 zł. Był to postulat SLD wywalczony w ramach negocjacji porozumienia koalicyjnego.

Na północy Poznania ma powstać też nowa szkoła i przedszkole, co zapewne ucieszy rodziców mieszkających m.in. na Naramowicach. Powstanie też nowe przedszkole na Strzeszynie Greckim. Zaplanowano również budowę nowego domu opieki społecznej oraz schroniska dla zwierząt.

d10ppsj

W 2016 r. ma też rozpocząć się budowa nowej hali lekkoatletycznej na Golęcinie. Cała inwestycja ma kosztować 15 mln zł i zakończyć się w 2018 r.

Projekt budżetu zakłada też spore wydatki na zieleń, m.in. na renowację parku Wodziczki na Sołaczu czy budowę nowego parku przy ul. Heweliusza.

Jaśkowiak nie zapomniał też o kulturze.

- Będziemy wspierać różne przedsięwzięcia w przestrzeni publicznej, bardzo ważna jest też dla nas rewitalizacja Starego Rynku, modernizacja zachodniego skrzydła CK Zamek czy też stworzenie Muzeum Enigmy, które może stać się nową atrakcją turystyczną Poznania – zapowiada prezydent.

Więcej niż rok wcześniej miasto chce wydać na administrację. To skutek m.in. zaplanowanych podwyżek dla pracowników jednostek miejskich.

To oczywiście tylko projekt budżetu. O jego ostatecznym kształcie zdecyduje Rada Miasta.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d10ppsj

Podziel się opinią

Share
d10ppsj
d10ppsj
Więcej tematów