ŚwiatBudżet obronny Japonii wzrośnie po raz pierwszy od 11 lat

Budżet obronny Japonii wzrośnie po raz pierwszy od 11 lat

Nowy konserwatywny rząd premiera Shinzo Abe podniesie budżet resortu obrony Japonii, po raz pierwszy od 2002 roku - poinformował przedstawiciel Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD), która wygrała w grudniu wybory parlamentarne.

Budżet obronny Japonii wzrośnie po raz pierwszy od 11 lat
Źródło zdjęć: © AFP | Yoshikazu Tsuno

Gabinet Abe przewiduje zwiększenie budżetu obronnego na rok 2013 o około 100 mld jenów (873 mln euro); po tej podwyżce budżet resortu wyniesie około 4,7 bln jenów (41 mld euro).

Podwyżki planowane są w okresie, w którym nasilił się spór terytorialny między Japonią a Chinami o wyspy Senkaku (chińska nazwa: Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim.

Finanse państwa są obciążone kolosalnym długiem publicznym, który sięga 240 proc. PKB.

W stosunku do wielkości całego budżetu dodatkowe środki dla resortu obrony są relatywnie niewielkie, ale - jak pisze AFP - ich przyznanie jest symbolicznym gestem nowych władz, które chcą umocnić pozycję Japonii w całym regionie i prowadzić bardziej asertywną politykę wobec sąsiadów.

Prócz konfliktu z Chinami o wyspy Senkaku Tokio toczy podobny spór z Koreą Południową o wyspy Takeshima (nazwa angielska Liancourt Rocks, nazwa koreańska Dokdo) na Morzu Japońskim.

Podczas kampanii wyborczej Abe podkreślał, że w tych sporach terytorialnych "nie ma miejsca na negocjacje", a sporne wyspy są bez cienia wątpliwości własnością Japonii.

W rejonie Senkaku znajdują się podmorskie złoża ropy i gazu, przebiega tam ważny szlak morski, są też zasobne łowiska.

Pekin wysyła regularnie okręty patrolowe na wody otaczające ten archipelag. Po ostatnim takim incydencie, który miał miejsce w poniedziałek, wiceminister spraw zagranicznych Japonii Akitaka Saiki wezwał ambasadora Chin w Tokio i zażądał wyjaśnień od rządu w Pekinie. Premier nakazał zaś ministrowi obrony Itsunori Onoderze wzmocnienie nadzoru na wodach wokół Senkaku.

Według raportu opublikowanego w październiku przez amerykańskie Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) budżety obronne państw azjatyckich, które wydają najwięcej na zbrojenia, czyli Chin, Japonii, Korei Południowej i Tajwanu, zostały podwojone w ciągu ostatniej dekady, a same Chiny zwiększyły swe wydatki wojskowe czterokrotnie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
armiabudżetchiny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)