ŚwiatBudynek słynnego ośrodka polskiej emigracji nie będzie sprzedany

Budynek słynnego ośrodka polskiej emigracji nie będzie sprzedany

Prezes Ogniska Polskiego - renomowanego kulturalnego, społecznego i towarzyskiego ośrodka emigracji niepodległościowej w Londynie - zdementował doniesienia tygodnika "Independent on Sunday", że budynek ośrodka może być wkrótce wystawiony na sprzedaż.

Teoretycznie rozważamy różne scenariusze, z którymi możemy mieć do czynienia. Perspektywiczne myślenie jest obowiązkiem każdego zarządu -zaznaczył Andrzej Morawicz . Zaznaczył, że wartość budynku, w którym ma siedzibę Ognisko Polskie, jest pokaźna. Cały czas musimy się zastanawiać, czy majątek w naszej dyspozycji mógłby być lepiej wykorzystany do naszych celów - dodał. Zastrzegł jednak, że planów sprzedaży nie ma.

Morawicz zauważył, że o sprzedaży, gdyby takie plany były, musiałoby zadecydować Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków, udzielając pełnomocnictw zarządowi, którego członkowie z tytułu pełnionej funkcji są udziałowcami Ogniska.

Ognisko, otwarte w 1940 r. przez księcia Kentu dla żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, mieści się w dzielnicy South Kensington nieopodal Muzeum i Instytutu im. gen. Władysława Sikorskiego oraz Brompton Oratory - w czasie wojny i w pierwszych latach po niej głównego polskiego kościoła w brytyjskiej metropolii.

W Ognisku jest bar, restauracja, sala balowa, teatralna i liczne pokoje służące jako biura, miejsca spotkań i specjalnych imprez. XIX-wieczny budynek ma imponującą klatkę schodową, a jego ściany zdobią płótna z podobiznami prezydentów i dowódców PSZ. W przeszłości było tu też stoisko księgarni i biuro podróży.

Bywali tu m.in. Lord Halifax - minister spraw zagranicznych w rządzie Neville'a Chamberlaina, konserwatywny polityk Airey Neave, prezydenci RP na uchodźstwie, generał Władysław Anders; spotykali się tu kombatanci PSZ, w teatrze Ogniska występowali Marian Hemar, Ref-Ren oraz najwybitniejsi aktorzy i piosenkarze na emigracji.

Morawicz przyznaje, iż czasy świetności Ogniska minęły. Stara emigracja wykrusza się, a Polacy ostatnio przybyli do Wielkiej Brytanii to przede wszystkim imigracja zarobkowa, dla której przyjście do restauracji w Ognisku jest na bardzo dalekim miejscu na liście priorytetów - tłumaczył.

Liczną grupę klienteli stanowią obecnie studenci pobliskiego Imperial College.

Morawicz popiera nowo powstające polskie organizacje zawodowe, grupy zainteresowań i stowarzyszenia społeczne, którym udostępnia pomieszczenia na spotkania. By czuły, że mają dach nad głową na swoje zebrania i mogły się rozwijać, bo to jest przyszłość nas wszystkich - dodał.

Według tygodnika "Independent on Sunday" czynnikiem przemawiającym za sprzedażą budynku, w którym mieści się Ognisko, miałaby być dekoniunktura gospodarcza.

Wiosną wystawiono na sprzedaż za ok. 22 mln funtów należący do księży marianów XVII-wieczny ośrodek Fawley Court w miejscowości Henley-on-Thames, zaprojektowany przez Christophera Wrena. Do 1986 r. mieściła się tam szkoła, a do 2006 r. muzeum. Jak nieoficjalnie dowiaduje się Polska Agencja Prasowa, księża marianie otrzymali ofertę kupna, do której mają się ustosunkować we wrześniu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)