Budowa tarczy antyrakietowej z Rosją w interesie Polski
Były minister obrony Jerzy Szmajdziński uważa, że budowa systemu tarczy antyrakietowej z udziałem Rosji leżałaby w interesie Polski. Szmajdziński skomentował w ten sposób wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina, który zaproponował, by do wykrywania irańskich rakiet została wykorzystania stacja radarowa w Azerbejdżanie.
08.06.2007 | aktual.: 08.06.2007 10:04
Szmajdziński powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że propozycja Putina świadczy, iż Moskwa zdaje sobie sprawę, ża tarcza jest systemem defensywnym. Bierze też pod uwagę zagrożenie ze strony Iranu.
Komentując postawę Rosji w sprawie tarczy antyrakietowej, Szmajdziński wyraził opinię, że chce ona uzyskać jak najwięcej korzyści politycznych. Moskwa pragnie podkreślić swoje znaczenie i wrócić do grona twórców polityki międzynarodowej. Rosyjskie władze chcą też swą postawą w sprawie tarczy zwiększyć poparcie dla siebie w kraju.
Jerzy Szmajdziński uważa, że Polska nie powinna się bezwarunkowo zgadzać na instalację tarczy antyrakietowej. Były minister obrony powiedział, że podczas wizyty prezydenta George'a Busha strona polska nie powinna deklarować zgody na budowę tarczy tak, jak kilka dni temu zrobiły to Czechy.
Były minister obrony powiedział w "Sygnałach Dnia" , że podczas spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z George'm Bushem nie powinno dojść do decyzji w sprawie tarczy. Podkreślił, że razem z budową tarczy w Polsce muszą zostać zainstalowane amerykańskie rakiety "Patriot" do jej ochrony.
Komentując protesty antyglobalistów przeciwko wizycie Busha, Szmajdziński powiedział, że antyglobaliści na ogół nie mają propozycji konkretnych rozwiązań. Dodał jednak, że ich wystąpienia mają czasem pozytywne skutki, jak w sprawie walki z globalnym ociepleniem.
Mówiąc o polskiej misji w Afganistanie, były minister powiedział, że część sprzętu polskiego kontyngentu została rozkradziona ze względu na zły sposób transportu i brak ochrony. Szmajdziński dodał, że udział polskich wojsk w operacji irackiej powinien być dostosowany do naszych możliwości.