Trwa ładowanie...

"Bubel na kolei". Janina Ochojska: nie sądziłam, że to się znów zdarzy

Nowoczesne wagony PKP Intercity za ponad 300 mln zł miały otworzyć kolej dla osób niepełnosprawnych. Okazało się jednak, że drużyny konduktorskie mają problem z obsługą taboru. Przewoźnik wyjaśnia, skąd te kłopoty, a Janina Ochojska mówi wprost o "bublu". - Nadal niepełnosprawni w Polsce to obywatele drugiej kategorii - stwierdza.

"Bubel na kolei". Janina Ochojska: nie sądziłam, że to się znów zdarzy "Bubel na kolei". Janina Ochojska: nie sądziłam, że to się znów zdarzy Źródło: Agencja Gazeta, WP
d3vgi4z
d3vgi4z

Państwowy przewoźnik dalekobieżny - PKP Intercity - zamówił modernizację 60 wagonów, których wyposażenie miało m.in. ułatwić przejazd koleją osobom z niepełnosprawnością ruchową. Prace kosztują w sumie ponad 300 mln zł i do końca roku wszystkie wagony Combo (nazwane tak, bo mają też wyposażenie dla dzieci i rowerzystów) trafią na polskie tory.

Jednak już podczas szkoleń załogi konduktorskie zaczęły alarmować, że rampa dla wózków osób niepełnosprawnych jest źle wykonana. - Wołaliśmy obsługę hali, bo nie mogliśmy jej ruszyć - mówi Wirtualnej Polsce prosząca o anonimowość konduktorka PKP IC.

- Rampa waży aż 32 kg, a zgodnie z przepisami kobiety - konduktorki mogą podnosić i przenosić przedmioty do 30 kg - mówi kierownik pociągu PKP IC i dodaje, że mężczyźni także mają problem z obsługą.

- To jednak nie wszystko. Rampa jest nieporęczna i jej składanie trwa nawet kilkanaście minut, a do tego przystosowana jest tylko do wysokich peronów. Próbowaliśmy rozłożyć ją dla pasażera na wózku na niskim peronie, ale od razu się sama składała - relacjonuje kolejarz.

d3vgi4z

Zobacz też: Prowadzący w TVP Info żartował z teściowej Donalda Tuska. "Ona rządzi PO"

Jak wyjaśnia ekspert rynku kolejowego Piotr Rachwalski, takie problemy oznaczają, że nie zawsze podróżny z niepełnosprawnością ruchową będzie mógł skorzystać z wagonu, w którym przygotowano dla niego przedział i toaletę.

d3vgi4z

- Wagon Combo to dobry produkt, ale wymaga poprawek, wynikających przede wszystkim właśnie ze słuchania użytkowników. Rampa na wózki okazała się za ciężka, więc drużyny, zwłaszcza kobiece, często odmawiają otwarcia - mówi o sygnałach od kolejarzy, które również do niego docierają od kilku tygodni.

"W przypadku mężczyzn przyjęte normy nie są przekroczone"

Co na to przewoźnik? W odpowiedzi na nasze pytania Agnieszka Serbeńska z zespołu prasowego PKP Intercity przyznała, że "główny segment rampy w wagonie Combo waży ok. 30 kg".

"Zgodnie z normami doraźnie, tj. do 4 razy w ciągu godziny, kobieta może przenosić ręcznie przedmioty o masie nie większej niż 20 kg, przy pracy stałej o masie nie większej niż 12 kg. Natomiast mężczyzna przy pracy dorywczej może przenosić ciężar o masie nie większej niż 50 kg, przy pracy stałej - o masie nie większej niż 30 kg. Rampa ważąca ok. 30 kg może być więc rozkładana zespołowo - przez co najmniej dwie kobiety" - napisała przedstawicielka przewoźnika.

d3vgi4z

Zastrzegła, że "w przypadku mężczyzn przyjęte normy nie są przekroczone".

MosaicGallery

Źródła: WP

Agnieszka Srebreńska podkreśla, że "rozkładanie rampy z zewnątrz jest mniej czasochłonne". "Rampa była testowana podczas rozkładania na peronach o różnej wysokości i w trakcie testów nie stwierdzono przypadku niekontrolowanego złożenia się rampy" - stwierdziła, zapewniając też o wszystkich koniecznych certyfikatach.

d3vgi4z

"Bubel na kolei". Janina Ochojska: sądziłam, że to się znów nie zdarzy

Janina Ochojska, która przed laty walczyła o dostępność pociągów Pendolino dla osób niepełnosprawnych, o wagonie Combo mówi wprost: "to bubel".

- Przyjmuję to z głębokim smutkiem. Sądziłam, że po moich problemach z dostaniem się do Pendolino, nie zdarzą się takie buble. Jeżeli zakupiono wagony, które tak naprawdę nie zawsze są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, to oznacza, że nadal trzeba takie osoby wnosić. To narusza godność człowieka, kiedy ktoś go musi nosić - komentuje Ochojska.

Podkreśla też, że rozwój techniki pozwala już na rozwiązania, które niepełnosprawnych nie stawiają w kategorii gorszych obywateli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vgi4z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vgi4z
Więcej tematów