Brzeziński: zniesienie wiz obecnie nierealne, zniesienie opłat - czemu nie
Oceniając wizytę prezydenta Kwaśniewskiego w USA, profesor Zbigniew Brzeziński wyraził opinię, że nie należało wiązać z nią nadmiernych oczekiwań co do spełnienia polskich postulatów, jak np. zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków.
"Należy odróżnić postulaty realne od nierealnych. Kwestia zniesienia wiz, o czym już ostrzegałem, w ogóle nie wchodziła w rachubę w tym terminie" - powiedział były doradca prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego.
Brzeziński zaznaczył, że USA nie mogą sobie obecnie pozwolić na otwarcie bram dla emigracji zarobkowej. Dodał, że pod tym względem polska polityka jest bardzo podobna.
"Jest to sprawa przesadnie rozgrzana przez mass-media w Polsce. Natomiast ułatwienia procedur, np. zniesienie wymogu wpłaty 100 dolarów nawet w wypadku odmowy przyznania wizy, to są rzeczy do załatwienia i sądzę, że w tej dziedzinie będzie postęp" - oświadczył profesor.
Brzeziński spodziewa się też postępu w sprawie kontraktów dla polskich firm w Iraku. Jego zdaniem, "widzialny postęp" następuje także w sprawie amerykańskiej pomocy w modernizacji polskich sił zbrojnych.
Były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA zgodził się, że Polska ma moralne prawo domagania się konkretnych korzyści w zamian za swoje zaangażowanie w Iraku, ale zaznaczył, że "nie można z tym przesadzać".
Brzeziński uznał za cenne, że we wspólnym oświadczeniu prezydentów Busha i Kwaśniewskiego po wtorkowym spotkaniu znalazła się wzmianka o współpracy obu państw w promowaniu demokracji na Ukrainie i w Gruzji.