Brytyjskie wojska zostaną wycofane z Niemiec do 2019 roku
Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plany całkowitego wycofania brytyjskich wojsk z Niemiec, gdzie stacjonowały od zakończenia II wojny światowej. Ponad 11 tys. brytyjskich żołnierzy ma wrócić do kraju do 2015 roku, a ostatnie 4,5 tys. - do 2019.
05.03.2013 | aktual.: 05.03.2013 18:45
Szczegółowy plan wycofania sił brytyjskich z Niemiec i ich rozmieszczenia w bazach na terytorium Wielkiej Brytanii przedstawił w Izbie Gmin minister obrony Philip Hammond.
Wycofanie oddziałów z Niemiec wpisuje się w ogólną redukcję liczebności brytyjskich sił zbrojnych w wyniku ukończonego w 2010 roku przeglądu obronności - powiedział Hammond. - Zimna wojna jest dawno za nami i nasza obecność wojskowa w Niemczech jest pewną anomalią - zaznaczył. Zmiany przedstawione przez ministra będą miały największy wpływ na lotnictwo i wojska lądowe.
I tak, baza Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w Leuchars, w Szkocji, zostanie przekształcona w bazę wojsk lądowych. Część personelu wycofanego z Niemiec zostanie zakwaterowana w bazie RAF Cottesmore, a reszta zostanie skierowana m.in. do baz w Edynburgu, Aldershot, Catterick, Colchester, Stafford oraz w regionie East Midlands. Część pozostałych ośrodków wojskowych w innych częściach kraju zostanie zamknięta.
Rozmieszczenie przybyłych z Niemiec żołnierzy wymagać będzie zapewnienia im kwater i modernizacji istniejącej infrastruktury w niektórych bazach. Resort obrony ma w planach budowę 1800 domów dla rodzin żołnierzy oraz 7,8 tys. mieszkań dla nieżonatych wojskowych. Przewidywany koszt zmian to 1,8 mld funtów (ok. 8,6 mld zł), z czego ponad połowa to wydatki na budowę nowych kwater.
Motywem tych decyzji są oszczędności. Utrzymanie brytyjskich wojsk w Niemczech kosztuje resort obrony 240 mln funtów rocznie. Do 2020 roku ogólna liczebność brytyjskich sił zbrojnych ma zmniejszyć się z obecnych 102 tysięcy do 82 tys.
Po II wojnie światowej Niemcy podzielono na cztery strefy okupacyjne, administrowane przez Wielką Brytanię, USA, Francję i Związek Radziecki. Okupacyjne siły stacjonujące w strefie brytyjskiej, zwane Brytyjską Armią Renu (BAOR) liczyły w szczytowym momencie 150 tys. żołnierzy. Pierwszym dowódcą BAOR był marszałek Bernard Montgomery.