Trwa ładowanie...
wielka brytania
12-10-2004 17:45

Brytyjski rząd wycofuje się z twierdzeń o irackiej broni

Jack Straw (fot. AFP)
Rząd brytyjski formalnie wycofał się ze swojego kontrowersyjnego twierdzenia, iż Irak posiadał broń chemiczną i biologiczną gotową do użycia w 45 minut od chwili wydania rozkazu - poinformował w Izbie Gmin minister spraw zagranicznych Jack Straw.

Brytyjski rząd wycofuje się z twierdzeń o irackiej broniŹródło: AFP
d3sdxn9
d3sdxn9

Szef brytyjskiej dyplomacji ujawnił, że z takiego twierdzenia wycofał się szef wywiadu John Scarlett. Dodatkowo ujawnił, że rząd nie podtrzymuje już dłużej innych twierdzeń dotyczących domniemanej irackiej produkcji substancji używanych w broni biologicznej i chemicznej.

Mimo to Straw jest nadal przekonany, że wojna w Iraku była uzasadniona.

W niedawnym raporcie komisji lorda Butlera, powołanej dla wyjaśnienia sposobu wykorzystywania danych wywiadu, rząd został skrytykowany za błędną interpretację twierdzenia o 45 minutach.

Twierdzenie to powtórzono czterokrotnie w głośnym irackim dossier z września 2002 roku mającym uzasadnić konieczność zbrojnej rozprawy z reżimem Saddama Husajna.

d3sdxn9

Lord Butler ujawnił w swoim raporcie, że wywiad wycofał się ze współpracy z jednym ze swych źródeł w Iraku, od którego pochodziło to twierdzenie, ponieważ uznał je za niewiarygodne.

Jako "obciążone wadami" raport Butlera skrytykował też twierdzenie o produkcji substancji używanych do broni chemicznej i biologicznej pochodzące od niewymienionego z nazwy kraju.

W swoim przemówieniu w Izbie Gmin minister Straw wystąpił w obronie irackiego dossier. Jego zdaniem wiernie odzwierciedlało ono ocenę połączonego kolegium wywiadów w czasie prac nad nim.

Dossier nie tylko nie było żadnym melanżem, ale przeciwnie oparte było na najlepszych ocenach nie tylko naszych, ale szeroko rozumianej międzynarodowej społeczności. Wszyscy zakładali, że Saddam Husajn miał tę broń - podkreślił.

d3sdxn9

W ocenie komentatorów wycofanie się rządu z niektórych twierdzeń zawartych w irackim dossier jest prestiżową porażką gabinetu Tony'ego Blaira, ponieważ były one kluczowymi argumentami, którymi posłużył się premier Blair, przekonując posłów i opinię do wojny.

Na twierdzenie o 45 minutach wskazał w swojej relacji korespondent obronny BBC Andrew Gilligan, oskarżając Downing Street o umyślne "podrasowanie" irackiego dossier po to, by wzmocnić argumenty przemawiające za wojną. Oburzyło to rząd i wywołało głęboki kryzys w jego stosunkach z BBC.

Komisja ds. wywiadu i bezpieczeństwa brytyjskiego parlamentu skrytykowała dossier, iż nie stwierdza wyraźnie, że informacja o 45 minutach nie odnosiła się do broni chemicznej lub biologicznej, lecz do konwencjonalnej, co przyznał ówczesny szef kolegium połączonych wywiadów.

Amerykańska grupa ISG ustaliła w swym raporcie z ubiegłego tygodnia, że Irak ostatecznie pozbył się broni masowego rażenia w połowie lat 90.

Andrzej Świdlicki

d3sdxn9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sdxn9
Więcej tematów