Brytyjski rząd splagiatował eurosceptyków?
Rząd brytyjski oskarżony został o plagiat,
polegający na przejęciu logo znanego eurosceptycznego lobby (The
Bruges Group) i wykorzystywaniu go jako logo brytyjskiego
przewodnictwa w Unii Europejskiej.
W obu przypadkach logo przedstawia klucz łabędzi lecących z lewej strony na prawo przez całą szerokość strony. Różnica polega na tym, że Grupa Bruges ma w swoim logo 15 łabędzi, zaś brytyjska prezydencja - 12.
Współprzewodniczący Bruges Group i b. minister finansów lord Lamont napisał do ministra spraw zagranicznych Jacka Straw'a list z prośbą o wyjaśnienie podobieństwa, grożąc wystąpieniem na drogę prawną. Ma taką decyzję podjąć, jeśli nie uzyska odpowiedzi do południa 8 lipca.
List lorda Lamonta publikuje niedzielna prasa.
Grozi on, że jeśli grupa, której honorową przewodniczącą jest Margaret Thatcher, nie uzyska zadowalającego wyjaśnienia, to wtedy wystąpi do sądu o zakaz posługiwania się przez rząd logo i zażąda odszkodowania.
Logo brytyjskiego przewodnictwa, opublikowane w czwartek, zostało wybrane w drodze eliminacji przez komisję złożoną z przedstawicieli MSZ, biura obsługi rządu, ministerstwa kultury oraz instytucji odpowiedzialnej za projekty publiczne.
Panel nazwał logo, zaprojektowane przez artystę Michaela Johnsona i agencję Johnson Banks, jako "pokazowe osiągnięcie brytyjskiego talentu w dziedzinie projektowania".
Logo używane jest na oficjalnej korespondencji, plakatach, flagach, a nawet w charakterze komputerowej tapety. Chronione jest prawem autorskim i używanie go przez innych użytkowników niż rząd wymaga zgody MSZ.
Grupa Bruges występuje przeciwko, jak to nazywa, skłonnościom federalnym Brukseli i tzw. europejskiemu super-państwu.
Andrzej Świdlicki