Brytyjska zakładniczka nie żyje?
Mąż Margaret Hassan, uprowadzonej w Iraku, powiedział, że mogła ona już zostać zabita przez porywaczy. Wskazuje na nagranie wideo pokazujące śmierć kobiety. Mężczyzna błaga porywaczy o oddanie jej - żywej lub martwej. Jego rozpaczliwy apel przekazała arabska telewizja Al-Dżazira.
16.11.2004 | aktual.: 16.11.2004 20:54
Pracownik brytyjskiej ambasady w Bagdadzie potwierdził, że taśma pokazująca śmierć kobiety istnieje i "prawdopodobnie" jest prawdziwa. Jednak rzecznik brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych odmówił komentarzy na temat doniesień mediów o nagraniu wideo, ukazującym śmierć Hassan.
Jednocześnie brytyjskie MSZ opublikowało oświadczenie sześciorga rodzeństwa Margaret Hassan - czterech braci i dwóch sióstr - w którym wyrażają żal po jej śmierci, ale nie precyzują, dlaczego są przekonani, że Margaret nie żyje.
Nagrania ukazujące porwaną Hassan pojawiały się w ciągu ostatnich tygodni, ale żadne ugrupowanie nie przyznało się do jej uprowadzenia. Dwa z nagrań pokazywały, jak Margaret Hassan błaga o życie; mówiła w nich, iż boi się, że zostanie ścięta.
Arabska telewizja satelitarna Al-Dżazira poinformowała we wtorek, iż otrzymała nagranie przedstawiające egzekucję kobiety, prawdopodobnie Margaret Hassan. Rzecznik Al-Dżaziry powiedział, że telewizja otrzymała to nagranie kilka dni temu, ale nie jest pewna jego autentyczności. Dodał, że ukazana w nim kobieta ma zawiązane oczy.
Telewizja ta poprosiła brytyjskich dyplomatów o przybycie do Dohy w Katarze, aby ustalić, czy na wideo zarejestrowano egzekucję Margaret Hassan - powiedział rzecznik Al-Dżaziry Agencji Associated Press w Kairze.
Al-Dżazira zamierza wyemitować fragmenty nagrania jeszcze we wtorek. W zapowiedzi emisji podano, że Hassan została zastrzelona.
Margaret Hassan, regionalna dyrektorka charytatywnej organizacji Care International na Irak, została uprowadzona w Bagdadzie 19 października. Z pochodzenia Brytyjka, od 30 lat pracowała w Iraku, gdzie wyszła za mąż za Irakijczyka i przyjęła irackie obywatelstwo. Ma również obywatelstwo irlandzkie.