Trwa ładowanie...
d4j6gyg
elżbieta

Brytyjska prasa o królowej z okazji jej urodzin

Brytyjska prasa przypomina o zbliżających się urodzinach królowej Elżbiety II. Dziennik "Independent" pisze, że pozornie czcze rytuały i monarsza pompa mają swój sens, ponieważ nie są podatne na zmienny polityczny klimat i są wolne od partyjnych lojalności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brytyjska prasa o królowej z okazji jej urodzin
d4j6gyg

"Monarchia konstytucyjna, w której głowy państwa nie trzeba brać za bardzo na serio, jest bardzo pożytecznym rozwiązaniem" - podkreśla publicysta "Independent" Thomas Sutcliffe wskazując na polityczną bezstronność królowej i brak rzeczywistego zakresu jej władzy.

Brytyjska monarchini (Elizabeth Alexandra Mary Windsor) urodziła się 21 kwietnia 1926 roku i zasiadła na tronie 6 lutego 1952 roku. Jest głową 16 państw Wspólnoty (Commonwealthu), w których łącznie żyje 128 mln ludzi.

W ramach obchodów 80. urodzin Elżbiety II Pałac Buckingham opublikował "80 faktów z okresu jej rządów". Z dokumentu Pałacu Buckingham można się dowiedzieć, iż Elżbieta II ma 139 oficjalnych portretów, otworzyła 15 mostów, przyznała 387.700 oficjalnych tytułów i nagród, ma na koncie 256 oficjalnych wizyt zagranicznych do 129 krajów itd.

d4j6gyg

Co myśli królowa o swojej synowej?

"Times" sądzi, iż o wiele bardziej interesujące jest to, czego o Elżbiecie II nie wiadomo, np. co myśli o swojej synowej Camilli Parker-Bowles, co powiedziała na wiadomość o wymuszonej rezygnacji premier Margaret Thatcher, kogo z szefów rządów ceniła najbardziej, czy sprzeciwiałaby się rozdziałowi Kościoła od państwa?

"W czasach jawności Elżbieta II aż nadto dobrze rozumie, iż majestat monarchii bierze się z tajemnicy" - zauważa gazeta, chwaląc ją za to, iż przez 54 lata zasiadania na tronie skutecznie skrywała osobiste opinie pod oficjalną maską.

Zwolniła lokaja za poczęstowanie psa whisky

d4j6gyg

"Times" uzupełnia oficjalną listę Pałacu Buckingham o kilka faktów: Elżbieta II jest pierwszym monarchą, którego troje dzieci się rozwiodło, pierwszym zmuszonym do udostępnienia pałacowych komnat dla turystów i pierwszym pracodawcą, który zwolnił lokaja za to, że poczęstował jednego z jej piesków whisky.

"Guardian" przypomina, iż Elżbieta II znana jest z zamiłowania do oszczędności i poleciła nawet służącym, niechodzenie środkiem korytarzy, aby dywany wolniej się niszczyły.

d4j6gyg

Podziel się opinią

Share
d4j6gyg
d4j6gyg
Więcej tematów