ŚwiatBrytyjczycy torturowali Niemców

Brytyjczycy torturowali Niemców

Tajne więzienie, w którym torturowano niemieckich jeńców wojennych, działało w jednej z dzielnic Londynu podczas II wojny światowej, a nawet kilka lat po wojnie - ujawnia dziennik "The Guardian", powołując się na dokumenty odnalezione w brytyjskim Archiwum Państwowym.

12.11.2005 13:20

Przez więzienie to przeszło ponad 3 tys. jeńców. Wielu z nich było systematycznie bitych, zmuszano ich też do stania przez ponad 24 godziny, nie pozwalano zasnąć, grożono egzekucją albo niepotrzebną operacją chirurgiczną. Prawdopodobnie niektórych więźniów głodzono, wystawiano na działanie ekstremalnych temperatur pod specjalnie do tego przeznaczonymi prysznicami i porażano prądem.

Więzienie znajdowało w rezydencji w jednej z najbogatszych dzielnic Londynu. Jego istnienie było starannie ukrywane przed organizacją Czerwonego Krzyża. Po zakończeniu wojny działało jeszcze przez trzy lata. W tym czasie torturowano w nim wielu niemieckich cywilów - pisze "Guardian".

Późniejsze dochodzenie, prowadzone przez kontrwywiad MI5 i Służby Bezpieczeństwa (Security Service) wykazało, że komendant obozu był winny złamania konwencji genewskich, a niektóre stosowane metody przesłuchania były niezgodne z prawem międzynarodowym.

Stwierdzono co najmniej jeden przypadek skazania niemieckiego jeńca za zbrodnie wojenne i egzekucji przez powieszenie na podstawie zeznania podpisanego po "psychologicznej pracy" nad więźniem.

Osoby, które były świadkami prokuratury w procesach o zbrodnie wojenne również utrzymywały, że były poddawane torturom.

Jak pisze "Guardian", wydaje się, że rząd i dowództwo brytyjskich wojsk przymykało oko na istnienie obozu - częściowo z powodu przydatności informacji uzyskiwanych od jeńców, a częściowo dlatego, iż wg. dowództwa, więźniowie zasługują na takie traktowanie.

Nie wszystkie tajemnice obozu tortur zostały ujawnione. Po prawie 60 latach od likwidacji obozu, ministerstwo obrony nadal przetrzymuje niektóre dokumenty - donosi "Guardian".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)