Trwa ładowanie...
d1k8qsw

Brunei - kara śmierci dla homoseksualistów, chłosta za aborcję. Kontrowersyjne przepisy wchodzą w życie

Brunei wprowadza prawo szariatu. Kara śmierci za seks między osobami tej samej płci. Surowo karana będzie również kradzież, niewierność mężowi oraz obraza proroka Mahometa. Nowe przepisy budzą wiele kontrowersji i spotykają się z krytyką obrońców praw człowieka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brunei - kara śmierci dla homoseksualistów.
Brunei - kara śmierci dla homoseksualistów. (iStock.com)
d1k8qsw

Brunei to niewielkie państwo położone na północy wyspy Borneo w Azji Południowo-Wschodniej. Kraj zamieszkany jest przez niespełna 400 tys. osób, z których ponad dwie trzecie to wyznawcy islamu. W Brunei pełnię władzy sprawuje sułtan. Od 1967 roku jest nim Hassanal Bolkiah. To właśnie on jest pomysłodawcą surowego prawa, dotyczącego kamienowania homoseksualistów.

Brunei – kara śmierci za homoseksualizm

W środę 3 kwietnia w Brunei zacznie obowiązywać nowe prawo, na mocy którego zdecydowanie zaostrzono wiele dotychczasowych reguł. Jedno z obostrzeń dotyczy stosunków seksualnych między osobami tej samej płci. Dotychczas homoseksualizm w Brunei karany był 10-letnim więzieniem. Od środy osoba, która zostanie przyłapana przez 4 świadków lub przyzna się do uprawiania seksu z osobą tej samej płci, może zostać ukamienowana. Kara śmierci będzie groziła również za gwałt, niewierność małżeńską i obrazę Mahometa. Złodzieje muszą liczyć się z ryzykiem ucięcia kończyny, kobiety dokonujące aborcji będą chłostane. Taką samą karę otrzymają osoby, które będą zachęcały lub namawiały osoby poniżej 18. Roku życia do wyznawania religii innej niż islam.

d1k8qsw

Brunei – ostry sprzeciw światowych organizacji

Sprzeciw wobec nowych regulacji w Brunei wyraziło już m.in. ONZ, Human Rights Watch oraz Amnesty International. Wszystkie te instytucje zgodnie twierdzą, że nowe, drakońskie prawo w Brunei łamie prawa człowieka i powinno zostać wycofane.

George Clooney nawołuje do bojkotowania hoteli należących do sułtana Brunei Hassanala Bolkiaha. Sprzeciw wobec prawa w Brunei wyraził również Elton John, Adam Lambert i wielu innych artystów.

d1k8qsw

Podziel się opinią

Share

d1k8qsw

d1k8qsw
Więcej tematów