ŚwiatBruksela zwiększa wydatki na badania i rozwój

Bruksela zwiększa wydatki na badania i rozwój

Komisja Europejska, która stara się
przyspieszyć wzrost gospodarczy w krajach unijnych i zwiększyć ich
konkurencyjność, przedstawi w najbliższy czwartek plan podwojenia
do 70 mld euro wydatków na badania i rozwój w latach 2007-2013 -
podaje brytyjski "Financial Times".

04.04.2005 | aktual.: 04.04.2005 10:09

Dziennik pisze, że od zwiększenia nakładów na te cele zależą słabnące ostatnio szanse Unii Europejskiej na przeobrażenie się do roku 2010 w najbardziej konkurencyjną gospodarkę świata. Na razie znacznie większą niż Unia część swego PKB przeznaczają na badania i rozwój Stany Zjednoczone i Japonia. Stworzenie lepszych warunków naukowcom ma też zapobiec ich odpływowi do krajów spoza UE.

Jak podaje "Financial Times", UE wydaje na badania i rozwój zaledwie 1,93% PKB rocznie, podczas gdy jej najwięksi konkurenci - USA i Japonia - odpowiednio 2,76% PKB i 3,12% PKB.

"Kraje UE bardzo nieznacznie przybliżyły się do spełnienia swoich zobowiązań, iż do roku 2010 zwiększą wydatki publiczne i prywatne na ten cel do 3% PKB" - pisze gazeta.

Według "FT", Komisja Europejska ogłosi szczegółowe tematy dziesięciu dziedzin, na których mają skupić się badania. Wśród tych dziedzin jest zdrowie, nanonauka (badania nad materią o mikroskopijnie małych rozmiarach), energetyka, technika informatyczna i przestrzeń kosmiczna.

Dziennik pisze, że plan przyniesie bliższe informacje na temat autonomicznej Europejskiej Rady ds. Badań, która ma promować wybitne talenty oraz ułatwiać naukowcom dostęp do grantów w łącznej wysokości 10 mld euro rocznie.

Znajdą się tam również propozycje rozwiązań sprzyjających rozwojowi kadry naukowej, poprawie współpracy między krajami spoza UE oraz zwiększeniu roli małych i średnich przedsiębiorstw.

Jednak propozycje Komisji - dodaje gazeta - wywołały niepokój w niektórych krajach UE. Obawiają się one, że nacisk na osiąganie szybkich wyników sprawi, iż pieniądze będą trafiać do elitarnych instytucji, które szczycą się najlepszymi rezultatami, głównie w Wielkiej Brytanii, krajach nordyckich i Holandii.

Według "FT", Komisja ocenia, że podwojenie środków na badania i rozwój pozwoli gospodarce unijnej zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego o 0,93 proc. do 2030 roku oraz stworzyć 1 mln dodatkowych miejsc pracy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)