Trwa ładowanie...
d2197he
yad
20-05-2002 11:16

Bruk z warszawskiego getta dla Yad Vashem

Przekazanie kostki brukowej. Od lewej: Haviva Paled-Carmel, prezydent Warszawy Wojciech Kozak, minister kultury Andrzej Celiński i ambasador Izraela Shewach Weiss (PAP/Tomasz Gzell)

Bruk uliczny, krawężniki i szyny tramwajowe,
pozostałe z jednej z ulic dawnego warszawskiego getta, przekazał
do zbiorów muzealnych Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie prezydent
Warszawy Wojciech Kozak.

d2197he
d2197he

Symboliczne przekazanie historycznego bruku na ręce dyrektora Muzeum Artefaktów Yad Vashem - Havivy Paled-Carmel odbyło się w poniedziałek w warszawskim Ratuszu.

Przekazano 130 m kw kostki brukowej i krawężniki oraz 25 m torowiska tramwajowego z terenu zburzonej w czasie II wojny światowej dzielnicy żydowskiej w Warszawie. Zabytki te pozwolą na rekonstrukcję w muzeum Yad Vashem fragmentu dawnej ulicy getta.

Po tych kamieniach przed wojną chodzili ludzie, bawiły się na nich dzieci. Gdyby te kamienie mogły mówić, to przypomniałyby ostatnią drogę tysięcy ludzi idących na śmierć - powiedział ambasador Izraela w Polsce, Szewach Weiss. Dodał, że Polacy mogą być dumni, gdyż stanowią prawie połowę wszystkich odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznawanym za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej.

Wojciech Kozak przypomniał, że Polska przez stulecia była domem wielu narodów i religii - w tym wielu pokoleń Żydów. W samej Warszawie żyła 300-tysięczna społeczność żydowska. Wierzymy, że wiek zbrodni i nienawiści należy już do historii, a wiek XXI będzie wiekiem pojednania - powiedział prezydent Warszawy.

Istniejący od 1953 roku Yad Vashem - Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu - obejmuje stare Muzeum Męczeństwa Żydów, nowe wielkie Mauzoleum Pamięci 6 mln Ofiar Holokaustu oraz Muzeum Historyczne.(ck)

d2197he
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2197he
Więcej tematów