Trwa ładowanie...
dzieci
15-11-2009 18:40

Brown poprosi dzieci o przebaczenie za cierpienia

Brytyjski premier Gordon Brown zapowiedział, że poprosi publicznie w imieniu państwa brytyjskiego o wybaczenie za cierpienia tysięcy ubogich dzieci brytyjskich, które były deportowane w XX wieku do byłych brytyjskich kolonii, gdzie miał je czekać "lepszy los" - podaje BBC.

Brown poprosi dzieci o przebaczenie za cierpieniaŹródło: AFP, fot: Mauricio Lima
deq7c9q
deq7c9q

Szef rządu brytyjskiego ma przeprosić za rządowy tzw. program dzieci-emigrantów, który realizowano jeszcze 40 lat temu i który polegał na wysyłaniu dzieci osieroconych i z najbiedniejszych rodzin do takich krajów Wspólnoty Brytyjskiej, jak Australia lub Kanada.

Wiele spośród tych dzieci deportowano często bez wiedzy ich rodzin. Instytucje, które miały się nimi opiekować, wykorzystywały je jako tanią siłę roboczą. Wiele z nich było maltretowanych i stawało się ofiarą wszelkiego rodzaju nadużyć ze strony dorosłych.

Przed wygłoszeniem publicznego "mea culpa" w sprawie deportowanych dzieci premier Brown skontaktował się za pośrednictwem swych współpracowników ze stowarzyszeniami ofiar deportacji dzieci. To samo uczynił premier Australii Kevin Rudd, który w poniedziałek ma również prosić publicznie o wybaczenie w imieniu państwa australijskiego.

W latach 1930-1970 tylko przez australijskie sierocińce i przytułki przeszło około pół miliona dzieci.

deq7c9q

Założycielka fundacji dla dzieci-przymusowych emigrantów Margaret Humphreys, która udała się specjalnie do Australii, aby wysłuchać przeprosin premiera Rudda, wyraziła zadowolenie, że dojdzie do nich nareszcie po 20 latach kampanii, jaką prowadziła.

- To uznanie winy państwa ma istotne znaczenie dla świadomości ludzi, którzy w dzieciństwie przeszli doświadczenie przymusowej emigracji - powiedziała przed kamerami BBC Margaret Humhreys.

deq7c9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deq7c9q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj