Bronisław Komorowski przyjął b. prezydentów zajmujących się polityką narkotykową
Na prośbę byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Bronisław Komorowski przyjął byłych prezydentów różnych krajów, którzy działają w Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.
W spotkaniu, do którego doszło w Pałacu Prezydenckim, w przerwie odbywających się w Warszawie obrad Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej - obok Kwaśniewskiego - uczestniczyli: Fernando Henrique Cardoso z Brazylii, Cesar Gaviria z Kolumbii oraz Ruth Dreifuss ze Szwajcarii. Obecni byli także prezydenccy ministrowie: Irena Wóycicka i Jaromir Sokołowski.
W skład komisji wchodzą też m.in. były wysoki urzędnik w administracji amerykańskich prezydentów Ronalda Reagana i Richarda Nixona, George P. Schultz, były szef banku centralnego USA - Fed - Paul Volcker oraz pisarze Carlos Fuentes i Mario Vargas Llosa, brytyjski biznesmen Richard Branson, Torwald Stoltenberg z Norwegii i b. sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej Javier Solana.
- Prezydent Bronisław Komorowski wyraził satysfakcję z powodu spadającej liczby osób uzależnionych w Polsce, dostrzegając w tym efekt wieloletnich już wysiłków w zakresie profilaktyki i edukacji - powiedziała Trzaska-Wieczorek PAP po spotkaniu.
Prezydent - jak dodała - "z niepokojem odnotował natomiast wzrost liczby osób sięgających po marihuanę, podkreślił także znaczenie zmian w polskim prawie, m.in. umożliwiających odstąpienie przez prokuratora od karania za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków, ponieważ widzi w tym szansę na odróżnienie często przypadkowych użytkowników od narkotykowych handlarzy".
W ubiegłorocznym raporcie Światowa Komisja ds. Polityki Narkotykowej stwierdziła, że światowa wojna przeciwko narkotykom nie powiodła się i rządy powinny rozważyć legalizację marihuany i innych kontrolowanych substancji.
Autorzy raportu uważają, że rządy zamiast walczyć z konsumentami narkotyków, "którzy nie szkodzą innym", powinny rozważyć zakończenie karania za używanie narkotyków i wypróbować inne modele prawne, które uderzą w zorganizowane grupy przestępcze i pomogą ludziom uzależnionym.
Komisja opowiada się za polityką narkotykową opartą na sprawdzonych empirycznie metodach, które obniżają poziom przestępczości, sprzyjają podwyższeniu standardów zdrowotnych oraz rozwojowi społecznemu i gospodarczemu.
Kwaśniewski, przystępując w maju 2012 r. do Światowej Komisji, mówił, że jego celem jest działać na rzecz takiej polityki narkotykowej, która zamiast piętnować i krzywdzić, będzie skuteczna.