Bronisław Komorowski: przez 25 lat zmieniła się definicja szczęścia
Od przemian 1989 roku definicja szczęścia zmieniła się, ale poczucie szczęśliwości pozostało - ocenił prezydent Bronisław Komorowski, otwierając debatę "Nasza wolność... Polacy po 25 latach przemian". Jak dodał, Polacy pozytywniej oceniają transformację, niż nasi sąsiedzi.
Komorowski zwrócił uwagę, że w 1991 roku 65 proc. Polaków odpowiadało, że czuje się ludźmi szczęśliwymi, a w 2013 roku odpowiedziało tak 80 proc. - To jest ewidentna zmiana, na którą składa się pewnie wiele czynników, ale na pewno także ocena tego, co obserwujemy dzisiaj, własnego życia - zaznaczył prezydent podczas debaty w Belwederze.
- W czasach PRL szczęściem było kupienie kilograma schabu lub rolki papieru toaletowego i to się dzisiaj zmieniło, ale poczucie szczęśliwości pozostało - zauważył. Jak dodał, zmiana definicji szczęścia też mieści się w ocenie 25-lecia, jakie upłynęło od 1989 roku.
Jak zaznaczył Komorowski, Polacy pozytywniej oceniają transformację, jaka nastąpiła w kraju "niż sąsiedzi, którzy przechodzili podobną drogę - Węgrzy, Czesi czy Słowacy". - W Czechach 63 proc., na Słowacji 56 proc., na Węgrzech zaledwie 48 proc., a w Polsce 71 proc. badanych uważa, że warto było 1989 roku zmienić ustrój - cytował wyniki badań prezydent.
- Mam świadomość, że nie każdy w równym stopniu partycypował w korzyściach wynikających z przemian 1989 roku. Istnieją przekonania, że tylko nieliczni się bogacą, mimo że nie znajduje to oparcia w realnych badaniach, z których wynika, że całe społeczeństwo się bogaci - zauważył Komorowski.
Jak powiedział, zależy mu, by refleksja na temat 25-lecia polskiej wolności "pojawiła się na każdym poziomie - w rodzinie czy w domu". - Każdy osobiście powinien czuć się zachęcony, by zastanowić się co osiągnął w ciągu tego 25-lecia, co zmieniło się w jego życiu, w jego otoczeniu - zaznaczył.
Prezydent zwrócił uwagę na badania, w których Polacy odpowiadają bardzo optymistycznie na pytania dotyczące oceny ich własnego życia, życia swojej rodziny oraz swojej pracy. Większość Polaków ocenia je bardzo dobrze - podkreślił.
- Pojawia się kłopot, gdy pada pytanie o ocenę spraw państwa i społeczeństwa" - zauważył Komorowski. "Pewnie podobnie będzie, gdy będziemy pytani o ocenę tego 25-lecia - dodał.
Debatę "Nasza wolność... Polacy po 25 latach przemian" zorganizowano w ramach obchodów 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Debatę zorganizowała Kancelaria Prezydenta we współpracy z Centrum Badania Opinii Społecznej. Biorą w niej udział przedstawiciele mediów oraz naukowcy zajmujący się tematyką społeczną.