Polska"Bronisław Komorowski podpisze ustawę emerytalną, jeżeli będzie ona zgodna z Konstytucją"

"Bronisław Komorowski podpisze ustawę emerytalną, jeżeli będzie ona zgodna z Konstytucją"

Prezydent podpisze ustawę emerytalną, jeżeli będzie ona zgodna z Konstytucją - taką opinię wyraziła w Programie Trzecim Polskiego Radia Irena Wóycicka z Kancelarii Prezydenta. Podkreśliła, że zdaniem prezydenta zmiany w systemie emerytalnym są nieuchronne ze względu na zmiany demograficzne.

22.05.2012 | aktual.: 22.05.2012 10:06

- Prezydent jest odpowiedzialny za przyszłe pokolenia i to sprawia, że widzi potrzebę zmian - powiedziała Wóycicka. Podkreśliła też, że prezydent zna przygotowaną przez rząd ustawę, gdyż prace nad nią były śledzone przez Kancelarię od samego początku. Przyznała, że ekspertyzy w tej sprawie nie były zamawiane, ale były prowadzone konsultacje.

W opinii Wóycickiej problem z akceptacją reformy emerytalnej wynika z tego, że dostateczne nie wyjaśniono społeczeństwu potrzeby zmian. Jej zdaniem kampania na ten temat była zbyt krótka i rozpoczęła się zbyt późno.

23 maja ustawą zajmie się senat. Związkowcy domagają się, żeby senatorowie odrzucili projekt. W przeciwnym razie zapowiadają protesty. Jeśli senat przyjmie ustawę to trafi ona do podpisu prezydenta. Prezydent na podpisanie ustawy ma 21 dni.

Uchwalona 11 maja nowelizacja ustawy o emeryturach przewiduje, że od 2013 roku wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny 67 lat w 2020 roku, a kobiety - w 2040 roku. Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)