Bronisław Komorowski: podkreślamy naszą przyjaźń z Chorwacją
Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował traktat w sprawie przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej. Podczas uroczystości podpisania aktu prezydent podkreślał, że to manifestacja naszej solidarności z Chorwacją.
Prezydent zaznaczył, że nie codziennie ratyfikowaniu dokumentu międzynarodowego towarzyszy taka uroczysta oprawa jak środowemu wydarzeniu. - Robimy to w sposób ostentacyjny, z głębokim przekonaniem, że ta ostentacja ma służyć dobrej sprawie - powiedział Komorowski.
Zaznaczył, że nie chodzi tylko o naszą sympatię do Chorwacji, ale chcemy również zamanifestować solidarność z tym krajem i "polską postawę otwartości, czyli zabiegania o otwartość Unii Europejskiej w stosunku do innych krajów, które aspirują do tego, aby znaleźć się w lepszych ramach lepszego świata, mądrzejszego, lepiej zorganizowanego, także zamożniejszego, ale przede wszystkim świata opartego o wartości, które czynią ludzi i narody lepszymi".
Prezydent dziękował Chorwatom m.in. za to, że "Polska mogła w okresie swojej prezydencji w UE przyłożyć rękę do dobrego procesu" integracji Zagrzebia z UE. Podpisanie traktatu akcesyjnego nastąpiło bowiem 9 grudnia 2011 roku, czyli za polskiego przewodnictwa w Radzie UE.
Ambasador Chorwacji w Polsce Ivan Del Vechio w przemówieniu wygłoszonym w języku polskim zaznaczył, że jak dotąd traktat ws. przystąpienia jego kraju do UE ratyfikowało 20 krajów Unii. - Dla nas, Chorwatów jest to moment niezwykle ważny, wręcz symboliczny, ponieważ Polska jest dużym państwem, ważnym członkiem UE - powiedział.
Jak podkreślał, każda nowa ratyfikacja dokonywana przez kolejne państwa UE zbliża Chorwację do członkostwa w Unii, czyli realizacji drugiego najważniejszego celu po przystąpieniu do NATO. - Jestem przekonany, że proces ratyfikacji w pozostałych siedmiu krajach będzie kontynuowany i zakończy się pomyślnie przed 1 lipca 2013 roku - zaznaczył dyplomata.
- Nie mam wątpliwości, że Chorwacja jest gotowa do pełnego członkostwa w najbardziej przyszłościowej wspólnocie państw demokracji zachodniej - oświadczył ambasador.
Zapewnił, że Chorwacja jest i będzie lojalnym partnerem w stosunku do wszystkich członków Unii, ponieważ chce aktywnie włączyć się w budowanie nowej, skutecznej, silnej i zintegrowanej Wspólnoty Europejskiej. Podziękował za pomoc Polski, którą jego ojczyzna już otrzymała, ale też za pomoc w przyszłości, by Chorwacja stała się 28. członkiem UE.
Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w październiku 2005 roku. Kraje UE podjęły formalną decyzję o ich zakończeniu ostatniego dnia węgierskiej prezydencji, w czerwcu 2011 roku, gdy Komisja Europejska zarekomendowała zamknięcie ostatnich czterech rozdziałów negocjacyjnych. Decyzja ta umożliwiła podpisanie traktatu akcesyjnego 9 grudnia 2011 roku.
W styczniu 2012 roku Chorwaci poparli w referendum przystąpienie swego kraju do UE. Jeśli wszystkie kraje Unii przeprowadzą ratyfikację traktatu akcesyjnego, Chorwacja wejdzie do Unii Europejskiej jako 28. kraj 1 lipca 2013 roku. Będzie drugim, po Słowenii, krajem UE wśród byłych republik wchodzących niegdyś w skład Jugosławii.