Trwa ładowanie...
07-08-2013 12:33

Bronisław Komorowski: nie wezmę udziału w referendum w Warszawie

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że nie weźmie udziału w referendum ws. odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Bronisław Komorowski: nie wezmę udziału w referendum w WarszawieŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2j3r7j
d2j3r7j

Prezydent stwierdził w wywiadzie dla TVP, że referenda stały się przeniesieniem walki partyjnej na poziom lokalny. Bronisław Komorowski wraz ze swoimi współpracownikami przygotowuje projekt ustawy, który zakłada, że do odwołania władz potrzebna będzie przynajmniej taka sama frekwencja, jak w czasie ich wyboru. - Chciałbym bardzo powściągnąć pokusę przenoszenia wojny partyjnej na poziom samorządowy, realizowanej głównie poprzez referenda odwołujących prezydentów podczas ich kadencji - powiedział prezydent we fragmencie wywiadu, wyemitowanym w TVP Info.

Komorowski zapytany, czy weźmie udział w referendum w stolicy powiedział, że nie.

Wywiad z Bronisławem Komorowskim zostanie wyemitowany dziś w TVP1, po wieczornym wydaniu "Wiadomości".

"Zostańcie w domu"

W lipcu premier Donald Tusk apelował z kolei do warszawiaków, by nie szli na referendum. - Liczę na to, że warszawiacy w swojej przewadze wyrażą wotum zaufania dla prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, odmawiając udziału w referendum ws. jej odwołania - mówił Tusk. - Niepójście na referendum jest też aktem decyzji. Nie jest ucieczką od odpowiedzialności, bo to nie jest głosowanie w wyborach. Nieuczestniczenie w referendum jest aktem akceptacji, tolerancji czy sympatii z aktualnie rządzącym prezydentem, czy burmistrzem, czy wójtem - przekonywał lider PO. Jego słowa spotkały się z ostrą krytyką ze strony opozycji.

d2j3r7j

Sprawa referendum

Pod wnioskiem o organizację referendum podpisało się ponad 232 tys. osób. W zbieranie podpisów zaangażowały się partie polityczne, w tym PiS i Ruch Palikota. Zbierali je też Republikanie oraz Warszawskie Forum Lewicy.

Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

d2j3r7j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j3r7j
Więcej tematów