Bronisław Komorowski: na bezpieczeństwo trzeba patrzeć szeroko
Na bezpieczeństwo trzeba patrzeć jako na zjawisko obejmujące niesłychanie szeroki obszar funkcjonowania państwa i społeczeństwa - powiedział w piątek prezydent Bronisław Komorowski podczas prezentacji Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego w Pałacu Prezydenckim.
- Dobrze, że dzisiaj jest to myślenie w kategoriach bezpieczeństwa militarnego, bezpieczeństwa ekonomicznego, bezpieczeństwa także demograficznego. To wszystko razem tworzy albo lepszą, albo gorszą perspektywę z punktu widzenia funkcjonowania państwa i narodu - mówił Komorowski.
- Na naszych oczach dokonują się gigantyczne zmiany na korzyść i w zakresie bezpieczeństwa politycznego, militarnego, w zakresie bezpieczeństwa ekonomicznego. Dokonują się gigantyczne zmiany, o których kiedyś moglibyśmy tylko marzyć - ocenił.
Zdaniem prezydenta biała księga jest cząstką zamysłu budowania wrażliwości w kwestiach szeroko pojmowanego bezpieczeństwa narodowego i zrozumienia wagi związanych z tym spraw. Życzył autorom opracowania, by trafiło ono jak najszerzej do opinii publicznej. - Na pewno będą potrzebne inne działania, które by uwrażliwiały instytucje państwa, władze samorządowe, organizacje społeczne na potrzebę podnoszenia różnych aspektów bezpieczeństwa narodowego - powiedział prezydent.
Podkreślając, że widzi poważne osiągnięcia w budowaniu tej wrażliwości, prezydent nawiązał do swojej wizyty na ubiegłorocznym Przystanku Woodstock. - Sam fakt, że na Przystanku Woodstock jest dyscyplina - wiadomo, co wolno, czego nie wolno - to jest dowód na to, że młodzi ludzie akceptują takie właśnie myślenie o potrzebie porządku, ładu, ograniczeń, przy jednoczesnym umiłowaniu wolności - powiedział Komorowski.
Wcześniej szef BBN Stanisław Koziej, który kierował pracami nad przeglądem bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że głównym przeznaczeniem białej księgi jest popularyzowanie wiedzy o bezpieczeństwie. - Dlatego rozsyłamy te białe księgi w wersji elektronicznej do wszystkich struktur państwa, do wszystkich instytucji rządowych, do wszystkich samorządów do gminy włącznie, do wszystkich uczelni, które prowadzą studia na kierunkach związanych w jakiś sposób z bezpieczeństwem. Poprzez białą księgę chcemy spopularyzować wiedzę o bezpieczeństwie - powiedział Koziej.
Biała księga jest jawną wersją raportu ze Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. Zawiera opis kondycji bezpieczeństwa Polski, prognozę możliwych przyszłych scenariuszy oraz rekomendacje działań mających służyć bezpieczeństwu. Księga - tak jak i SPBN - nie ogranicza się do opisu zagrożeń militarnych i wyzwań dla wojska, dotyczy także spraw gospodarczych, społecznych i zagranicznych, w tym bezpieczeństwa cybernetycznego, energetycznego i demografii.