Brexit. Waszczykowski organizuje szczyt, zaproszeni szefowie MSZ krajów UE, oprócz szóstki założycieli
• "DGP": Witold Waszczykowski zorganizuje szczyt ws. Brexitu
• Zaproszeni są szefowie MSZ krajów UE, wszystkich poza szóstką założycieli
• Szczyt odbędzie się w poniedziałek w Warszawie
25.06.2016 | aktual.: 25.06.2016 15:59
Szef MSZ Witold Waszczykowski organizuje w Warszawie w poniedziałek szczyt szefów dyplomacji większości państw unijnych w sprawie Brexitu - podał "Dziennik Gazeta Prawna". Szczyt organizowany jest w kontrze do spotkania szóstki szefów MSZ Niemiec, Włoch, Belgii, Holandii, Luksemburga i Francji.
W Berlinie odbył się szczyt ministrów spraw zagranicznych krajów założycielskich Unii Europejskiej. Domagają się oni szybkiego rozpoczęcia negocjacji o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier tłumaczył, że Unia Europejska musi teraz zająć się sobą, dlatego negocjacje z Wielką Brytanią powinny rozpocząć się jak najszybciej. Steinmeier dodał, że należy uniknąć dłuższego okresu niepewności, tylko skupić się na przyszłości Europy.
Steinmeier zaznaczał, że utrzymanie jedności Unii jest priorytetem. Jak mówił, trzeba pokazać, że Unia jest nie tylko potrzebna, ale też zdolna do działania. Zdaniem niemieckiego ministra, Brexit jako moment przełomowy może też stanowić szansę.
Niemiecki minister zapewnił, że jak najszybciej poinformuje kraje bałtyckie i kraje Grupy Wyszehradzkiej o przebiegu dzisiejszych rozmów.
Ayrault: istnieje paląca konieczność rozpoczęcia negocjacji
Z kolei minister spraw zagranicznych Francji Jean-Marc Ayrault wezwał 27 państw UE, aby te wróciły do "ducha założycieli", którym jest jedność europejska. Również podkreślił konieczność szybkiego rozpoczęcia rozmów na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Jego zdaniem jedność europejska leżąca u podstaw Wspólnoty pomogła zapobiegać konfliktom, dzięki wymianie handlowej. Szef francuskiego MSZ dodał, że "istnieje paląca konieczność (rozpoczęcia negocjacji), abyśmy nie musieli wchodzić w okres niepewności, ze wszystkimi gospodarczymi i politycznymi tego konsekwencjami".
Steinmeier zaprosił do stolicy Niemiec Jean-Marca Ayraulta z Francji, Berta Koendersa z Holandii, Paolo Gentiloniego z Włoch, Didiera Reyndersa z Belgii i Jeana Asselborna z Luksemburga.
RFN, Francja, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg założyły w 1957 roku Europejską Wspólnotę Gospodarczą - poprzedniczkę Unii Europejskiej.