Trwa ładowanie...
d2aor2d

Brexit: Unia Europejska nie renegocjuje porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty

- Unia Europejska nie renegocjuje porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, w tym kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (tzw. backstop) – powiedział w poniedziałek główny negocjator Komisji Europejskiej ds. brexitu Michel Barnier, cytowany przez PAP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brexit: spotkanie Sekretarza Generalnego Komisji Europejskiej i Ambasadora Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej w związku z negocjacjami ws. brexitu
Brexit: spotkanie Sekretarza Generalnego Komisji Europejskiej i Ambasadora Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej w związku z negocjacjami ws. brexitu (East News)
d2aor2d

Brexit: UE jest gotowa pracować nad alternatywnymi rozwiązaniami podczas transformacji

- Pełna zgoda, co do tego, że porozumienie dotyczące brexitu nie może zostać ponownie otwarte. Backstop (jest) dzisiaj jedynym operacyjnym rozwiązaniem dla problemu irlandzkiej granicy. UE jest gotowa pracować nad alternatywnymi rozwiązaniami podczas transformacji – napisał na Twitterze główny negocjator Komisji Europejskiej ds. brexitu, Michel Barnier, po spotkaniu z premierem Holandii, Markiem Rutte w Hadze.

Barnier dodał, że alternatywa dla tzw. backstopu mogłaby zostać opracowana już po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

d2aor2d

"Twardy brexit" jednym z możliwych scenariuszy

Treść umowy ws. brexitu została zaakceptowana przez Unię Europejską w listopadzie. Została ona jednak odrzucona przez Izbę Gmin (15 listopada). Głównym powodem był sprzeciw wobec tzw. backstopu, czyli mechanizmu, który poprzez czasowe pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej z UE, ma przeciwdziałać powrotowi granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Tym samym Theresa May została upoważniona do zastąpienia go w umowie brexitowej innym rozwiązaniem.

Jak informowaliśmy w środę, rzecznik Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej, przypominał, że "porozumienie ws. wycofania jest i pozostaje najlepszym i jedynym sposobem, by zapewnić uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE". - Będziemy kontynuować przygotowania do wszystkich możliwości, w tym do scenariusza (brexitu) bez umowy. Będziemy także kontynuować proces ratyfikacji porozumienia osiągniętego z brytyjskim rządem – czytamy w oświadczeniu rzecznika Tuska.

W razie braku większości dla umowy proponowanej przez premier Theresę May lub alternatywnego rozwiązania na mocy procedury wyjścia (opisanej w art. 50 traktatu o UE), Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę o północy 29 marca br.

d2aor2d

Podziel się opinią

Share
d2aor2d
d2aor2d
Więcej tematów