Braun o częstotliwościach po Canal Plus
Większość częstotliwości po telewizji Canal Plus będzie zagospodarowanych. Szef KRRiT Juliusz Barun zapowiedział w środę w Senacie, że ogłoszenie prasowe dotyczące koncesji na te kanały jest w trakcie uzgodnień.
05.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Pytanie o kanały po Canal Plus było jednym z wielu, jakie zadali Braunowi senatorowie podczas debaty nad sprawozdaniem z działalności KRRiT za 2001 r.
Za pozytywnym zaopiniowaniem sprawozdania opowiedziała się senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu. Przeciw był tylko jeden członek tej komisji - Jan Szafraniec (niezrzeszony). Jego zdaniem Rada nie jest stanowcza w swoich działaniach i choć negatywne zdarzenia w mediach obserwuje, to ich nie eliminuje.
Kazimierz Pawełek (SLD-UP) pytał Brauna, dlaczego KRRiT nie monitoruje Radia Maryja. Jego zdaniem, rozgłośnia ta propaguje treści antyunijne i półprawdy, dotyczące wejścia Polski do UE. Czy Rada obawia się ojca Tadeusza Rydzyka? - dopytywał Pawełek.
Braun tłumaczył, że Rada nie ma prawa ingerować w program nadawców, może jedynie wydawać opinie. Nie mogą one mieć jednak charakteru ocen opinii wygłaszanych na antenie radia. Szef Rady przypomniał także, że instytucja ta nie jest powołana do promocji wejścia Polski do UE.
Podczas debaty Dorota Simonides (Blok Senat 2001) zaapelowała do Rady o zbadanie racjonalności wydatków telewizji publicznej na festiwal w Opolu. Senator zażądała taż, by Rada odniosła się do wulgarnych treści prezentowanych przez niektórych artystów podczas tego festiwalu.
Senat będzie głosował nad przyjęciem sprawozdania KRRiT w czwartek lub piątek rano. Ewentualne nieprzyjęcie sprawozdania KRRiT przez Sejm, Senat i prezydenta powodowałoby wygaśnięcie mandatów wszystkich członków KRRiT. Przez ostatnie cztery lata Senat odrzucał sprawozdania Rady, natomiast Sejm je przyjmował. (jask)